TAG Heuer Calibre 1887
Świętująca 150 lat swojego istnienia marka TAG Heuer zaprezentowała nowy, własny kaliber chronografu ze zintegrowanym kołem kolumnowym. Calibre 1887, powstały w warsztatach marki w Cornol i La Chaux-de-Fonds, bazuje na opatentowanej i stworzonej przez SEIKO platformie z 1997 roku.
Wykupione od SEIKO International Inc. prawo używania na wyłączność opatentowanego komponentu (pochodzącego z kalibru SEIKO TC78) pozwoliło zegarmistrzom i projektantom TAG’a na stworzenie tego wyjątkowego, wysoce precyzyjnego mechanizmu stosującego rozwiązania zgodne z najnowszymi szwajcarskimi technologiami. Dodatkowym bonusem związanym z jego powstaniem było stworzenie ponad 45 nowych stanowisk pracy w zakładach marki.
Jako pionier tworzenia luksusowych, mechaniczny chronografów, firma TAG Heuer postawiła na stworzenie kolejnego, wyjątkowego pod wieloma względami kalibru ze stoperem. Mechanizm miał łączyć w sobie tradycję, elegancję oraz najnowsze technologiczne i zegarmistrzowskie rozwiązania, dając w rezultacie doskonały kaliber podkreślający pozycję marki w segmencie czasomierzy z komplikacją mechanicznego stopera – „chronografu”. Calibre 1887 dołączył do istniejących kalibrów 11, 12, 16, 17, 36 oraz 360 dopełniając tym samym wyjątkową rodzinę automatycznych chronografów najwyższej, szwajcarskiej klasy.
Precyzja
Składający się z 320 komponentów mechanizm pracuje z częstotliwością 28.800 wahnięć/h na 39 kamieniach. Średnica werku to 29.3 mm. Podstawowe, wyróżniające nowy projekt rozwiązanie to całkowicie odnowiony, stworzony przez Edouarda Heuer’a oscylujący wałek.
Rozwiązanie to, składające się z mobilnego trzonu i dwóch zębatych kół, gwarantuje wysoką wydajność i precyzję pracy. System sprzęgieł zapewni precyzyjne współdziałanie elementów chronografu. Ultra-szybki czas reakcji startu stopera – 2/1000 sekundy – umożliwia niespotykaną dotąd dokładność.
Mechanika
Odpowiadające za start, stop oraz reset chronografu koło kolumnowe, charakterystyczne dla mechanizmów najwyższej klasy, gwarantuje płynne i bezproblemowe operowanie stoperem. Kluczowe dla każdego mechanizmu elementy wychwytu produkowane są w słynnej firmie Nivarox.
Finalny montaż odbywa się pod okiem wykwalifikowanych zegarmistrzów w niedawno powstałych warsztatach firmy w La Chaux-de-Fonds. W sterylnym, półautomatycznym procesie udział biorą ultraprecyzyjne, sterowane komputerowo maszyny. Cały proces, nadzorowany na każdym kroku przez człowieka, może być łatwo i szybko dostosowywany do produkcji innego rodzaju mechanizmów, przy zachowaniu najwyższych szwajcarskich standardów jakości.
Na razie nie wiadomo, w jakich konkretnie modelach zastosowany zostanie ten wyjątkowy, pięknie zdobiony (pasy genewskie, niebieskie koło kolumnowe, perłowanie, szlify ozdobne, grawerowane logo) mechanizm. Na pewno będzie to jednak ściśle limitowana, raczej mała liczba produkowanych przez TAG Heuer czasomierzy. Marka nie zamierza jednocześnie rezygnować ze stosowania zakupionych w innych manufakturach mechanizmów, takich jak np. : Zenith, Dubois-Depraz czy ETA.
tłumaczenie: Łukasz Doskocz