Swatch Flymagic – pierwszy zegarek z antymagnetycznym włosem Nivachron [cena]

Swatch jako pierwszy w ramach całej grupy (Swatch Group) wykorzysta antymagnetyczną sprężynę Nivachron. Na początek trafi ona do nowej linii Flymagic, wzorniczo bazującej na odwróconym mechanizmie.

Niedawno (czytaj TUTAJ) pisaliśmy o stworzonym przez Swatch Group i Audemars Piguet materiale na bazie tytanu, którego wykorzystanie w formie sprężyny balansu znacząco redukuje negatywny wpływ pól magnetycznych na mechanizm. Nivachron – bo o nim mowa – w pierwszej kolejności trafił do zegarków budżetowej marki Swatch.

Swatch Flymagic
Swatch Flymagic

Swatch Flymagic dostępny będzie w 3 różniących się detalami wariantach. We wszystkich za bazę posłużył kaliber Sistem51 (wersję Irony recenzowaliśmy TUTAJ), z tym że z niejako „odwrócony”. Dzięki temu patrząc na tarczę, widać częściowo przezroczysty wahnik, a pod nim resztę mechaniki. Aby wprowadzić niezbędne modyfikacje, do budowy werku wykorzystano dodatkowe 15 komponentów. Rezerwa chodu Flymagica oscyluje wokół 90 godzin, a odchyłki dobowe mieszczą się w przedziale +/- 7 sekund na dobę. Całość zamknięto w sporej, 45 mm kopercie ze stali lub stali z powłoką PVD z różowego złota. Jej kształt jest dość futurystyczny, a rowkowany bezel przypomina turbinę samolotu. Każdy z wariantów będzie limitowany do 500 sztuk (numer egzemplarza widoczny jest w centralnym punkcie mechanizmu). Ceny zaczynają się od 1 500 CHF (~5 700 PLN), a zegarki trafią do sprzedaży w kwietniu 2019.

Swatch Flymagic
Swatch Flymagic

Ceny Flymagica są jak na Swatcha wysokie, ale pamiętajmy, że to model, który ma pokazać możliwości firmy – w tym przypadku wykorzystanie Nivachronu. I chociaż wielu z Was pewnie uśmiechnie się, słysząc o „zgubnym wpływie pól magnetycznych”, traktując to w dużej mierze jako marketingowy przekaz, warto pamiętać, że otaczające nas przedmioty (torebki, etui na tablety, notesy) często mają zapięcia wyposażone w bardzo mocne magnesy. A te – zwłaszcza w przypadku sprężyn balansu – mogą doprowadzić do zatrzymania zegarka lub jego błędnej pracy. Jeden z kolegów pracujących w serwisie poinformował mnie niedawno, że ponad 25% zegarków które trafiają na jego biurko jest namagnesowana. Nivachron redukuje negatywny wpływ pól magnetycznych dziesięciokrotnie. Wkrótce ma ponoć trafić do pozostałych, mechanicznych zegarków Swatcha, w tym regularnej wersji Sistem51.

Swatch Flymagic
Swatch Flymagic

Swatch Flymagic

Producent Swatch
Nazwa modelu Flymagic
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Rezerwa chodu (h) 90
Koperta stal lub stal z powłoką PVD
Średnica (mm) 45
Wysokość (mm) 14,8
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany, gumowy