SIHH 2014: Audemars Piguet Royal Oak Concept GMT Tourbillon

Pierwszą z nowości, jakie manufaktura Audemars Piguet przygotowała na przyszłoroczny SIHH będzie kolejna wersja koncepcyjnego Royal Oaka z tytanu i białej ceramiki.

Jako że do styczniowych targów Salon International de la Haute Horlogerie zostały już niespełna 2 miesiące, wystawiające się w Genewie 16 zegarkowych marek powoli zaczyna prezentować przygotowane na 2014 rok nowości. Chociaż na pełen ich wachlarz będziemy zapewne musieli poczekać do 20 stycznia, oto przed Wami pierwsza premiera manufaktury z Le Brassus – Audemars Piguet.

Pierwszego koncepcyjnego Royal Oaka AP zaprezentowało światu w roku 2002, w 30. rocznicę debiutu ikonicznego modelu projektu Geralda Genty. W sumie do tej pory powstały 3 wersje RO Concept, wykorzystujące nowocześnie skonstruowane kalibry i egzotyczne materiały użyte do budowy dość futurystycznej, choć opartej na projekcie Genty koperty. Ostatni dotychczas model serii – GMT Tourbillon z roku 2011 – wykorzystywał tytan i czarną ceramikę. Najnowsze dziecko kolekcji RO Concept to rozwinięcie właśnie tego modelu.

Podobnie jak poprzedni, także i nowy, koncepcyjny Royal Oak wykorzystuje w swojej konstrukcji tytan i ceramikę, z tym że tym razem jest ona biała i wykorzystana również w budowie mechanizmu. Kaliber 2930 ma regulator w formie 60-sekundowego tourbillona (3-Hercowy balans, 85 komponentów, 0.45g łącznej masy), dwukolorowy dysk GMT przestawiany przyciskiem w kopercie, 10-dniową rezerwę chodu (z dwóch bębnów sprężyny), selektor funkcji koronki (operowany przyciskiem w koronce: ustawianie czasu, dokręcanie mechanizmu, pozycja neutralna) i górny mostek wykonany w całości ze wspomnianego, białego ceramicznego spieku.

44mm koperta zestawiona została z białym, gumowym paskiem i metką z ceną na poziomie $220.000USD (~680.000PLN).

Zdjęcia live dzięki uprzejmości Watch-Anish.


Nasza relacja Live z genewskiego SIHH od 20 stycznia. Już teraz zapraszamy.