SIHH 2012: JeanRichard Diverscope LPR
Sportowy tool-watch dla nurków manufaktury JeanRichard – Diverscope – po raz pierwszy dostępny będzie w stalowej kopercie i z bardzo oryginalnie rozwiązaną komplikacją wskazania rezerwy chodu.
Siostrzana marka Girard Perregaux, manufaktura JeanRichard, to z pewnością mniej znany i ceniony członek Sowind Group (założonej przez Luigi Macaluso grupy zrzeszającej oba brandy). Podstawową ofertą ulokowanej w La Chaux-de-Fonds marki są sportowe zegarki w charakterystycznych kopertach, w kształcie poduszeczki (kojarzonych nieodzownie z designem PANERAI), napędzane własnym, automatycznym kalibrem – JR 1000.
Wśród 5 „podkolekcji” tworzących linię Sport, ta dedykowana nurkom nosi nazwę Diverscope (pod nurkowe można także podciągnąć inspirowaną modelami vintage serię Aquascope). To właśnie tej nurkowej linii poświęcona została najciekawsza nowości JR tegorocznego SIHH. Diverscope LPR to pierwszy stalowy model dostępnej dotychczas jedynie w tytanie linii czasomierzy nurkowych z wodoszczelnością na poziomie 300m. Mierząca 43x43mm koperta w większości wykończona została szczotkowaniem, z wyjątkiem osłon dwóch ulokowanych po obu jej stronach koronek, które wypolerowano na wysoki połysk. Pod szafirowym szkłem z antyrefleksem zamknięta została idealnie czytelna, czarna tarcza z białymi indeksami (niektóre z nich wypełniono świecącą luminową), dużymi czarno-białymi wskazówkami i okienkiem daty między godziną 7 a 8. Wewnętrzny, obracany w obie strony pierścień nurkowy, z wyróżnioną sekcją pierwszych 15 minut i czerwonym trójkątem na godz. 12, obsługuje się za pomocą zakręcanej koronki po lewej stornie koperty. Ta po przeciwległej stornie, też zakręcana, służy oczywiście do regulowania czasu i daty.
Sercem zegarka jest – bazujący na wspomnianym wcześnie kalibrze manufakturowym JR 1000 – kaliber JR 1010 z 48-godzinną rezerwą chodu i balansem pracującym z częstotliwością 28.800 A/h.
Dołożona do mechanizmu komplikacja rezerwy chodu, to zawarta w nazwie modelu Linera Power Reserve (LPR – „Liniowe Wskazanie Rezerwy”). Podczas gdy zazwyczaj wskaźnik rezerwy, jaka pozostała jeszcze w sprężynie głównej mechanizmu, rozwiązany jest jako analogowe wskazanie na okrągłej lub tworzącej łuk skali, wkomponowanej gdzieś w tarczę tudzież spodnią stronę mechanizmu, wskaźnik LPR zaprojektowany przez JeanRichard jest nie tylko liniowy (co samo w sobie stanowi pewnego rodzaju trudność) ale także bardzo pomysłowo wkomponowany w cyferblat. Skala liniowo rosnącej lub malejącej rezerwy chodu kalibru wpisana została w otwarty indeks 12 – wypełniający go biały „dysk” (pokryty luminową) rośnie lub opada, przypominając nieco wskazanie rezerwy paliwa w samochodach. Dodatkowo po lewej stronie indeksu umieszczone są dwie litery – E i F – oznaczające pełny (Full) lub pusty (Empty) stan rezerwy.
Chociaż literki są absolutnie zbędnym dodatkiem, to samo rozwiązanie jest świetnym patentem – tarcza pozostaje maksymalnie czytelna przy intuicyjnym wręcz odczycie stanu „naładowania” mechanizmu.
Każdy zegarek sprzedawany będzie z dwoma paskami: tłoczonym, gumowym lub wykonanym z kevlaru. Oba zapinane na stalowego motylka z zabezpieczeniem.
HIGHLANDS BIG LIFE
Drugą, obok Diverscopa LPR, nowością sportowej kolekcji JeanRichard jest model Highlands Big Life. Zegarek jest dedykowany fundacji Big Life działającej na rzecz ochrony fauny i ekosystemu Afryki. Limitowany do 100 egzemplarzy czasomierz ma pokrytą czarnym PVD, stalową kopertę o wymiarach 44.5x40mm oraz zielony, obrotowy (w obie strony) bezel umożliwiający odczytanie czasu w drugiej strefie. Czasomierz napędza in-house’owy kaliber JR 1000 z datownikiem. Jego pracę można obserwować przez szafirowy dekiel z naniesioną nań sylwetką słonia – symbolem czarnego lądu i jednocześnie logo fundacji.
Czarna tarcza skontrastowana została z arabskimi indeksami godzinowymi z masy świecącej w kolorze kości słoniowej i pokrytymi tą samą substancją, czarnymi wskazówkami. O „dedykacji” modelu przypomina biało-czerwony napis Highlands Big Life Foundation na godzinie 6. Każdy egzemplarz dostarczony zostanie na pasku z grubego, czarnego materiału z białym przeszyciem.
Więcej o Big Life Foundation: www.biglifeafrica.org
Opracowanie: Łukasz Doskocz