Royal Oak Offshore Jarno Trulli
Po takich legendach torów Formuły 1 jak Juan Pablo Montoya czy Rubens Barrichello przyszła kolej na trzeciego kierowcę najznamienitszej serii wyścigowej świata, któremu dedykowany zostaje kultowy Royal Oak Offshore. Kierowca ten to Jarno Trulli, a zegarek to kolejne cudo zegarmistrzów AP.
Kiedy Audemars Piguet po raz pierwszy zaprezentował model Royal Oak w roku 1972, spore kontrowersje wzbudziło odejście od tradycyjnego stylu i zasad panujących w zegarmistrzowskiej branży. Nowy AP kompletnie odchodził bowiem od przyjętych standardów, będąc pierwszy luksusowym, sportowym zegarkiem kopercie całkowicie wykonanej ze stali. Charakterystyczny ośmiokątny bezel z 8 sześciokątnymi śrubami, giloszowana tarcza i zintegrowana z kopertą, także stalowa bransoleta, choć budziła kontrowersje, w prawie niezmienionej formie stała się ciągle żywą i ciągle pożądaną ikoną sportowego czasomierza z najwyższej półki. Edycji dedykowanych sportowym imprezom, wydarzeniom i wreszcie konkretnym sportowcom pojawiło się na przestrzeni lat kilkanaście. Szczególnie bliski związek z kierowcami królowej sportów motorowych, F1, zaowocował wspomnianymi, limitowanymi edycjami dedykowanymi Kolumbijczykowi Juanowi Pablo Montoya i Brazylijczykowi Rubensowi Barrichello. Jako że cichymi ambasadorami marki oraz prywatnie kolekcjonerami zegarków AP są także inni zawodnicy F1, tylko kwestią czasu była kolejna personalizowana edycja. Wybór padł na Włocha Jarno Trullego, obecnie kierowcę wlokącego się w ogonie stawki (choć legendarnego, patrząc z perspektywy historii wyścigów) zespołu LOTUS. Royal Oak Offshore Jarno Trulli Chronograph jest, podobnie jak pokazany w tym roku w Genewie model Grand Prix, zegarkowym odzwierciedleniem ultra-nowoczesnych technologii stosowanych przy budowie wyścigowych bolidów.
Chronograf ROO Jarno Trulli spokojnie można przypisać do grupy bardzo zaawansowanych technologicznie sportowych zegarków high-end. Zastosowane do jego budowy materiały, to absolutny top tego, co jest obecnie stosowane w szwajcarskim zegarmistrzostwie. Mierżąca 42mm średnicy koperta, wykonana jest z kutego karbonu (prasowanego włókna węglowego) połączonego z Cermetem (kompozytem metalu i ceramiki stosowanym m.in. w budowie promów kosmicznych, o twardości 1450 HV) piaskowanym tytanem oraz stalą. Całość w monochromatycznych barwach tworzy interesującą, techniczną kompozycję. W tej samej tonacji, choć z czerwonymi akcentami (masa świecąca), utrzymana jest również tarcza. Na czerwono wypełnione są indeksy godzinowe oraz wskazówki i centralna, sekundowa wskazówka stopera. Dla kontrastu małe tarcze chronografu oraz tarcza małej sekundy mają kolor biało-srebrny. Środkowa część tarczy ozdobiona jest doskonale znanym z linii ROO motywem „Mega Tappiserie”. Okienko datownika, znajdujące się na godzinie 3, jest dodatkowo wzmocnione lupką ulokowaną na szafirowym szkle. Jak na limitowany, dedykowany konkretnej osobie czasomierz przystało, jest on opatrzony autografem Jarno Trullego, który umieszczono na szafirowym szkle dekla, ukazującym piękny, manufakturowy mechanizm.
Mechanizm ten to stworzony „in-house” kaliber 3126/3840 z naciągiem automatycznym, bazujący na kalibrze 3120. Do jego konstrukcji użyto 365 elementów i 59 kamieni. Pośród wielu walorów użytkowych i technicznych warto wspomnieć o 60-godzinnej rezerwie chodu, funkcji stop-sekundy, szybkiej korekcie datownika oraz balansie o zmiennej bezwładności regulowanym przez 8 wewnętrznych bloczków i pełnym mostku (balansu). Ręcznie składany mechanizm jest udekorowany zgodnie z najwyższymi standardami estetycznymi Audemars Piguet, które są dumą marki. Krawędzie mostków zostały ręcznie załamane i wypolerowane, zaś ich powierzchnia pokryta pasami genewskimi i złotymi grawerami. Polerowane są wszystkie fazowane otwory na kamienie oraz śruby. Płytka bazowa ozdobiona jest z obu stron perłowaniem (lub jak kto woli, groszkowaniem). Zwieńczający mechanizm, wykonany z 22ct złota, galwanizowany (na kolor antracytowy) wahnik jest udekorowany grawerowanymi ręcznie herbami rodzin założycieli manufaktury oraz logo AP.
Limitowany do 500 egzemplarzy Royal Oak Offshore Jarno Trulli dostępny jest na na wskroś sportowym, gumowym pasku, z tytanowym, piaskowanym zapięciem. Audemars Piguet stworzył kolejne zegarmistrzowskie cudeńko za zapewne astronomiczną, niestety, cenę.
Informacje techniczne:
Mechanizm:
kaliber 3126/3840 z naciągiem automatycznym; 60h rezerwy chodu, 365 komponentów, 59 kamieni; wskazanie godziny, minuty, mała sekunda, chronograf, data
Koperta:
42×15.65mm, prasowane włókno węglowe, cermet, stal, tytan; szafirowy dekiel zakręcany na 8 śrub
Tarcza:
antracytowa-szara, dekorowana wzorem „Mega-Tappiserie”; totalizatory w kolorze biało-srebrnym; indeksy oraz wskazówki z białego złota z czerwoną masą świecącą; wewnętrzny pierścień ze skalą tachometru
Wodoodporność:
100m
Nr ref.:
26202AU.00.D002CA.01
Limitacja:
500 egzemplarzy
opracowanie: Łukasz Doskocz