Rolex Daytona Paula Newmana trafi pod aukcyjny młotek!

To może być jedna z najgorętszych aukcji wszech czasów. Dom Phillips już w październiku zlicytuje Rolexa Ref. 6239, który w przeszłości należał do Paula Newmana.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o genewskiej aukcji domu Phillips, podczas której Rolex ostatniego cesarza Wietnamu Bao Dai (Ref. 6062 „Bao Dai”) znalazł nowego nabywcę za około 20 milionów złotych. I choć to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za naręczny czasomierz firmy z koroną w logo, być może rekord wkrótce zostanie pobity.

Phillips wyciągnął kolejnego asa z rękawa – ogłosił, że na październikowej aukcji w Nowym Jorku pod młotek trafi Daytona Ref. 6239 będąca niegdyś w posiadaniu Paula Newmana. Newman otrzymał ją w prezencie od swojej żony Joanne Woodward, o czym przypomina grawer na deklu „Drive Carefully Me”. Ponieważ to osobisty zegarek aktora, zachowany w niezłym i oryginalnym stanie, cena końcowa może być doprawdy astronomiczna.

Paul Newman i jego Daytona / Foto: Jake’s Rolex World
Paul Newman i jego Daytona / Foto: Jake’s Rolex World

Ta „prawdziwa” i jedyna Daytona Newmana po raz pierwszy trafi na aukcję. Do domu Phillips przekazał ją James Cox, który kiedyś spotykał się z córką aktora – Nell Potts. W 1984 roku James odwiedził dom Newmana w Westport, w stanie Connecticut, gdzie Paul podarował mu swojego Rolexa. Ponoć otrzymał go, bo zapytany „która godzina?” stwierdził, że „nie wie, bo nie posiada zegarka”.

Paul Newman i jego Daytona / Foto: Jake’s Rolex World
Paul Newman i jego Daytona / Foto: Jake’s Rolex World

Dochód z licytacji ma zostać przekazany na fundację Nell Newman Foundation, którą córka założyła dwa lata po śmierci Paula Newmana. Możemy tylko spekulować, o ile ten „Święty Grall” zegarków vintage pobije dotychczasowy rekord. Ba, znawcy tego rynku mówią, że to może być najważniejsza licytacja w historii. Wszak to Daytona w dużym stopniu zapoczątkowała boom na stare zegarki.