Rekordowe wyniki zegarków Rolex na Phillips Geneva Watch Auction: Five

Majowa aukcja domu Phillips przyniosła kolejne, zdumiewające rekordy. Dwa wylicytowane, złote Rolexy są najdroższymi zegarkami tej marki, kiedykolwiek sprzedanymi w kolekcjonerskie ręce.

Świat aukcji zegarkowych zdążył nas już przyzwyczaić, że rekordy i ceny, których nie przewidziałby nawet największy optymista, nie przestają pojawiać się jak grzyby po deszczu. Praktycznie każda kolejna licytacja, na której pod młotek trafia model o historycznej i kolekcjonerskiej wadze, zwiastuje wywindowanie pułapu cenowego na nieosiągalny do tej pory poziom. Nie inaczej było w ostatni weekend (13-14 maja) w Genewie, przy okazji 5. już aukcji domu Phillips organizowanej we współpracy z Bacs & Russo.

Aukcja dedykowana była zegarkom marki Rolex, a pod młotek trzymany w ręku Aurela Bacsa trafiło w sumie 237 pozycji (zlicytowane za łącznie 32.900.000USD). Podczas licytacji padł absolutny rekord – poznaliśmy najdrożej sprzedanego Rolexa oraz najdroższą Daytonę w historii. Działo się… a na tym ten szalony, majowy weekend się nie skończył.

Ref. 6062 „Bao Dai” sprzedany za ponad 5.000.000USD(!)

Nowym królem Rolexów vintage jest złota referencja 6062 z lat 50. ubiegłego wieku, opakowana w żółte złoto, z pełnym kalendarzem, fazami Księżyca i czarnym cyferblatem z 5 diamentami. Powstały tylko trzy takie egzemplarze, w tym tylko jeden z dokładnie tym układem tarczy. Zegarek wzbudza wiele kontrowersji, a to za sprawą jego pierwotnego właściciela – Bao Dai, ostatniego cesarza Wietnamu, postaci o wątpliwie chwalebnym życiorysie. Licytujący czasomierz kolekcjonerzy raczej się tym historycznym faktem nie przejęli, a nowy właściciel zapłaci domowi Phillips równo 5.060.427USD (~19.195.200PLN). To absolutny rekord marki z koroną w logo, wyższy od poprzedniego (Ref. 4113 Split-seconds Chronograph) ponad dwukrotnie.

Rolex Ref. 6062 "Bao Dai" / foto: hodinkee.com
Rolex Ref. 6062 „Bao Dai” / foto: hodinkee.com

Kiedy ten sam egzemplarz sprzedano w roku 2002, cena wyniosła 235.000USD. Strach pomyśleć, ile jeszcze może zdrożeć za następnych 10-20 lat.

Rolex Ref. 6062 "Bao Dai" / foto: hodinkee.com
Rolex Ref. 6062 „Bao Dai” / foto: hodinkee.com

Oyster Daytona „Paul Newman” Ref. 6263

Drugi dzień w domu Phillips należał do złotej Daytony, ochrzczonej mianem „The Legend”. Zrobiony z żółtego złota zegarek, ze złotą tarczą w kolorze „lemon grené” jest jednym z zaledwie trzech takich egzemplarzy, jakie kiedykolwiek powstały. Mając na uwadze to oraz niesłabnący hype na Daytony, finałowa cena licytacji w sumie aż tak bardzo nie zdumiewa. Zegarek poszedł za 3.717.906USD (~14.102.700PLN), stając się najdroższą Daytoną w historii. Swoją drogą – to drugi, najdroższy Rolex, zaraz za opisanym wyżej Ref. 6062 „Bao Dai”.

Rolex Oyster Daytona Ref. 6263 "The Legend" / foto: hodinkee.com
Rolex Oyster Daytona Ref. 6263 „The Legend” / foto: hodinkee.com
Rolex Oyster Daytona Ref. 6263 "The Legend" / foto: hodinkee.com
Rolex Oyster Daytona Ref. 6263 „The Legend” / foto: hodinkee.com

Więcej o wynikach aukcji Phillips Geneva Auction Five do poczytania TUTAJ.


Prototypowy Submariner w białym złocie na aukcji Christie’s

Kolejny interesujący rekord padł w niedzielę, przy okazji przeprowadzonej przez Christie’s aukcji „A Rolex Afternoon”. Bohaterem tym razem okazał się zegarek, o którym zapewne znakomita większość z Was (z nami na czele) nigdy nawet nie słyszała. Pochodzący z lat 70. (prawdopodobnie 1973) prototyp Submarinera – jeden z trzech wyprodukowanych egzemplarzy – wygląda dość egzotycznie. Cały zrobiony jest z białego złota, ma niebieską tarczę i złoty bezel ze złota wkładką i tradycyjnym ząbkowaniem tylko w dwóch jego fragmentach.

Rolex Submariner prototyp 1973
Rolex Submariner prototyp 1973

Choć zegarek w sumie nie wygląda jak Submarinery, które znamy, od teraz jest najdroższym w historii przedstawicielem tej kultowej kolekcji. Zwycięzca licytacji zapłacił 628.572USD (~2.384.000PLN).

Pełna lista zegarków z aukcji Christie’s TUTAJ.