Piaget Altiplano Ultimate Concept – najcieńszy zegarek mechaniczny na świecie – SIHH 2018

Podczas SIHH 2018 firma Piaget pokazała najcieńszy mechaniczny zegarek świata. Prototypowy model ma 2 mm grubości, czyli mniej więcej tyle, co dwie złączone ze sobą karty kredytowe.

Niektórzy z producentów stawiają w swoich zegarkach na ilość komplikacji, inni skupiają się na kolorystyce, a jeszcze inni na kultywowaniu historii. Piaget dla odmiany od lat stara się udowodnić, że w produkcji ultracienkich czasomierzy nie ma sobie równych. I wygląda na to, że nowym rekordem na długo zdystansuje konkurencję…

Piaget Altiplano Ultimate Concept
Piaget Altiplano Ultimate Concept

Zaledwie kilka miesięcy temu Piaget pokazał najcieńszy obecnie zegarek automatyczny świata (4,3 mm). Na najlepsze przyszło jednak poczekać do stycznia – podczas SIHH firma zademonstrowała model koncepcyjny z ręcznym naciągiem o grubości zaledwie 2 mm, czyli niemal połowę mniejszej niż Altiplano 38mm 900P z 2013 roku (3,65 mm).

Piaget Altiplano Ultimate Concept
Piaget Altiplano Ultimate Concept

W nowym Altiplano Piaget ponownie wykorzystał dekiel jako płytę główną. Dodatkowo wprowadzono 5 rozwiązań objętych patentami m.in. przebudowany regulator. Jeśli przyjrzycie się mechanizmowi zobaczycie, że brak w nim mostka balansu i systemu antywstrząsowego, a samo koło balansowe jest łożyskowane. Sprężynę umieszczono pod kołem balansowym (zazwyczaj jest na odwrót) i zmieniono sposób regulacji. Przeprojektowano też bęben akumulujący energię – sprężyna umieszczona jest wprost w płycie głównej zegarka, z pominięciem dodatkowej obudowy. Rezerwa chodu koncepcyjnego Altiplano wynosi 44 godziny.

Na koniec dwie rzeczy: koronka oraz szkiełko. Ta pierwsza „na płasko” wpasowuje się w kopertę i w ten sposób jest zabezpieczona przed uszkodzeniami. Szkiełko z kolei zredukowano do minimum – ma 0,2 mm grubości – i zostało w specjalny sposób umiejscowione oraz wkomponowane w kopertę. Tę wykonano z materiału high-tech na bazie kobaltu, który ma gwarantować odpowiednią sztywność całej konstrukcji (WR30m).

Piaget Altiplano Ultimate Concept ma zaledwie 2mm grubości
Piaget Altiplano Ultimate Concept ma zaledwie 2mm grubości

Altiplano Ultimate Concept to póki co zegarek koncepcyjny, ale kto wie co przyniesie przyszłość. Z roku na rok firma Piaget pokazuje coraz to cieńsze zegarki i szczerze mówiąc kiedy kilka lat temu widziałem poprzednika, nie sądziłem, że da się go odchudzić o niemal połowę. 2 mm robią ogromne wrażenie (sam pasek ma około 1,1 mm). Pozostaje pytanie o użytkowanie tego typu zegarka w kontekście wytrzymałości na uderzenia i wygięcia. Ale tu odpowiedzi doczekamy się dopiero, kiedy (o ile) trafi do regularnej sprzedaży.

Piaget Altiplano Ultimate Concept
Piaget Altiplano Ultimate Concept

Piaget Altiplano Ultimate Concept

Producent Piaget
Nazwa modelu Altiplano Ultimate Concept
Ref. G0A43900
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 900P-UC
Rezerwa chodu (h) 44
Koperta stop high-tech na bazie kobaltu
Średnica (mm) 41
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany
Limitacja model koncepcyjny