
Piaget Altiplano Ultimate 910P – najcieńszy zegarek automatyczny – SIHH 2018 [cena]
Kiedy wydaje nam się, że nie można już stworzyć cieńszego zegarka, pojawia się Piaget i udowadnia, że byliśmy w błędzie. Mierzący na wysokość zaledwie 4,30 mm Altiplano 910P na chwilę obecną nie ma sobie równych wśród modeli z automatycznym naciągiem.
W jednym z filmów, który oglądałem lata temu padło zdanie: „każdy ma jakiś talent, coś czym się wyróżnia na tle innych”. To samo twierdzenie można z powodzeniem odnieść do większości marek zegarkowych. Jedne słyną z produkcji modeli z tourbillonem, inne z precyzji pomiaru czasu, a jeszcze inne swoją rozpoznawalność budują np. na militarnym stylu oferowanych czasomierzy. Firma Piaget postawiła na produkcję cienkich zegarków i ciężko znaleźć konkurencję, która miałaby na tym polu takie doświadczenie, poparte aż tyloma historycznymi rekordami.

Najnowsze dziecko szwajcarskich zegarmistrzów z Piaget to odpowiedź na zegarek Bulgari Octo Finissimo Ultra-Thin Automatique o grubości 5,15 mm. Model Altiplano 910P, bo o nim mowa, ma zaledwie 4,30 mm grubości. Jak udało się osiągnąć taki wynik? Firma wzięła na warsztat zegarek z ręcznym naciagiem – Altiplano 900P z 2014 roku (opisany ze szczegółami TUTAJ) – i dołożyła do niego wahnik. Przy czym, aby nie wpłynąć na wysokość konstrukcji, zastosowano peryferyjny rotor. To z kolei przełożyło się na zwiększenie średnicy, która w modelu 910P wynosi 41 mm (wobec 38 mm w ręcznie nakręcanym 900P). Poza tym architektura mechanizmu nie uległa większym zmianom.
Zegarek bazuje na tym samym „patencie” co 900P, czyli deklu, który stanowi jednocześnie płytę główną dla mechanizmu (rozwiązanie pomysłowe, choć Bulgari w swoim Octo Finissimo Ultra-Thin Automatique nie stosuje takich „sztuczek”). Innymi słowy po wewnętrznej stronie dekla wprost montowane są elementy werku. Warto wspomnieć, że przy tworzeniu czasomierza Piaget zmuszony był do znaczącej miniaturyzacji komponentów – niektóre części mają 0,12 mm grubości (!). Kaliber 910P zbudowano łącznie z 238 elementów, pracuje z częstotliwością 3Hz i zapewnia rezerwę chodu na poziomie 50 godzin (energia gromadzona jest w widocznej przez frontowe szkiełko sprężynie).

Bezel zegarka przytrzymywany jest śrubkami wkręcanymi z boku (te od góry blokowałyby peryferyjny rotor). Dzięki temu udało się utrzymać nie tylko grubość, ale i średnicę zegarka. Z kolei wahnik wykonano z 22-karatowego złota, która zapewnia efektywne nakręcanie sprężyny.

Jeśli zastanawiacie się jak zegarek znosi np. niespodziewane ściśnięcie, to Piaget skonstruował całość tak, żeby najbliżej szkiełka znalazły się nie wskazówki (wówczas nacisk na szkiełko mógłby się źle skończyć), ale spajające poszczególne komponenty mostki. W ten sposób mamy sporą szansę, że przypadkowa, chwilowa siła wywarta na kopertę nie uszkodzi mechanizmu.

Piaget Altiplano Ultimate 910P nie jest objęty żadną limitacją, a do sklepów trafi w dwóch wersjach – z kopertą z różowego złota lub białego złota. Ceny – bez podatku VAT – wyniosą odpowiednio 26.000 CHF (~94.000 PLN) i 27.000 CHF (~97.500 PLN).