SIHH 2014: PIAGET Altiplano 38mm 900P
Tytułowy Altiplano to zegarek o grubości zaledwie 3,65mm. Prezentując go Piaget udowadnia, że wciąż wiedzie prym w zakresie wytwarzania najcieńszych mechanicznych czasomierzy na świecie.
Podczas styczniowych targów SIHH, genewskie hale Palexpo zapełni 16 zrzeszonych w ramach Richemont Group marek zegarkowych. Jednak tylko jedna z nich słynie z produkcji ultracienkich mechanizmów i czasomierzy – Piaget. Piszę słynie, ponieważ praktycznie rok w rok ten szwajcarski producent prezentuje kaliber lub zegarek, który zapisuje się w kartach historii jako kolejny „najcieńszy” rekordzista świata.
Nie inaczej będzie w 2014 roku, kiedy zadebiutuje model Altiplano 38mm 900P. Ten w pełni mechaniczny zegarek ma jedynie 3,65mm grubości. Aby osiągnąć tak niesamowity efekt, współpracujący ze sobą zegarmistrzowie, konstruktorzy koperty i designerzy zmuszeni byli niektóre części ręcznie nakręcanego kalibru połączyć z elementami obudowy. Współpraca odbywała się pomiędzy dwoma manufakturami Piaget – tą zlokalizowaną w La Côte aux Fées (gdzie produkuje się mechanizmy) oraz tą z Plan-les-Ouates (tu wytwarzane są koperty).
2014 to dla Piaget rok szczególny. Marka będzie świętowała swoje 140. urodziny, a model Altiplano 38mm 900P to pierwszy z zaprezentowanych publiczności zegarków, który na tę okazję przygotowano. Ukłon w stronę historii widać już w nazwie – 900P nawiązuje do kalibru 9P czyli pierwszego ultra-cienkiego (2mm grubości) werku z ręcznym naciągiem, wyprodukowanego przez Piaget w 1957 roku. To on wyznaczył kierunek działania firmy i określił czym będzie się wyróżniała na tle konkurencji. Do roku 1960 Piaget przedstawił kaliber 12P, czyli najcieńszy mechanizm z naciągiem automatycznym (2,3mm grubości). Kolejne lata przyniosły następne rekordy – również dla mechanizmów z komplikacjami (np. 600P – manualny werk z tourbillonem). Podsumowując – ponad 20 z 35 in-house’owych mechanizmów w portfolio Piaget stanowią kalibry ultra-cienkie. 12 z nich ustanowiło rekordy w kategorii „najcieńszych”.
Prace nad Altiplano 38mm 900P trwały 3 lata. Sam mechanizm zegarka składa się ze 145 części, w tym niektórych o grubości zbliżonej do ludzkiego włosa. Wybrane koła zębate mają średnicę zaledwie 0,12mm. Redukcja grubości całej konstrukcji była możliwa dzięki zastosowaniu pewnego triku. Mianowicie dekiel zegarka jest równocześnie płytą główną werku. Aby zaoszczędzić kolejne milimetry, wskazanie czasu na tarczy umieszczone jest decentrycznie, a pozostałą powierzchnię cyferblatu tworzą m.in. wypełniające wycięte w nim otwory koło balansowe i bęben sprężyny wraz z kołami tworzącymi system gromadzenia energii. Jeśli wspominamy już o rezerwie chodu, to wynosi ona 48h.
Piaget uporał się z jeszcze jednym problemem, który często dotyka twórców ultracienkich zegarków. Chodzi o nacisk szkiełka na oś, do której przymocowane są wskazówki (sytuacja taka prowadzi do zatrzymania lub uszkodzenia kalibru). Rozwiązanie czeka na opatentowanie i polega innym umiejscowieniu mechanizmu wskazówek (nie nad lecz pod mostkiem).
Dekiel zegarka, a właściwie część wykorzystana jako płyta główna jest szczotkowana i piaskowana. Mostki są fazowane, szczotkowane i czarne, aby lepiej kontrastować z wykonaną z białego złota kopertą o średnicy 38mm. Nowe Altiplano trafi do przyszłych właścicieli na czarnym pasku ze skóry aligatora.