Patek Philippe Nautilus Ref. 5990 Travel Time Chronograph i Ref. 5712 Moonphase [dostępność, cena]
Obok klasycznej referencji 5811G kolekcja Nautilus wzbogaciła się o dwa modele z komplikacjami. Jeden to odświeżona wersja Travel Time, a drugi do maksimum wykorzystuje ciepłą barwę różowego złota.
Bez cienia wątpliwości bohaterem wczorajszego wysypu nowości od Patek Philippe była nowa wersja legendarnej referencji 5711. W odsłonie opatrzonej numerem 5811 zegarek niemal nie zmienił się wizualnie, ale Patek wprowadził do projektu kilka nowych, technicznych rozwiązań, o których w detalach napisaliśmy TUTAJ. Dwie kolejne „nowe” referencje Nautilusów to już bardziej skomplikowane zegarmistrzostwo.
Patek Philippe Nautilus 5990/1A Travel Time
W stosunku do poprzedniej odsłony modelu Nautilus Travel Time Chronograph nowa różni się tak nieznacznie, że kosmetyczne detale można wręcz przeoczyć. Model zniknął z katalogu marki mniej więcej w podobnym czasie co 5711. Teraz powraca w stalowej odsłonie, z gradientowym cyferblatem, którego kolor zmienił się z szarego na niebieski.
5990/1A ma 40,5 mm kopertę ze stali (12,53 mm grubości), zestawioną ze stalową bransoletą. Na niebieskiej, gradientowo przechodzącej w czerń tarczy z poziomym wzorem, rozłożono wskazania komplikacji: chronografu flyback, wskazania czasu w drugiej strefie nazywanego przez PP „Travel Time” (z dwoma wskaźnikami dzień/noc) oraz analogowego datownika, sprzęgniętego z czasem lokalnym. Travel Time to dodatkowa, szkieletowana, centralnie zamocowana wskazówka, która reprezentuje czas domowy. Za wszystkie funkcje odpowiada automatyczny kaliber CH 28-520 C FUS z 55 h rezerwy chodu i balansem taktowanym na 4 Hz.
Ref. 5990/1A Travel Time Chronograph wyceniony został na 64 000 EUR (~308 000 PLN).
Patek Philippe Nautilus 5712/1R Moonphase
W kontrze do stalowego 5990/1A, Nautilus 5712/1R ocieka wręcz luksusem, ale robi to w bardzo smaczny sposób. Charakterystyczna koperta oraz bransoleta zegarka wykonana została z różowego złota, wykończonego podkręcającymi kolor polerowaniami oraz satynowaniami. Obudowa mierzy 40 mm średnicy i raptem 8,52 mm grubości. Sporo w tym zasługi płaskiego, automatycznego kalibru 240 PS IRM C LU. Mechanizm ma 3,98 mm grubości, naciąg w formie złotego mikrowahnika, 3 Hz balans oraz 48 h rezerwy chodu.
Do różowego złota koperty Patek dobrał świetnie pasujący, brązowy cyferblat. Ozdobiona poziomym tłoczeniem tarcza, o subtelnym gradiencie od jasnego w środku do ciemnego przy krawędzi, prezentuje wskazanie faz Księżyca połączone z analogowym datownikiem, mały sekundnik oraz rezerwę chodu. Kompozycję uzupełniają wskazówki oraz nałożone indeksy z różowego złota, zaopatrzone w nieco luminowy.
Ref. 5712/1R kosztować będzie 77 300 EUR (~372 000 PLN).