Patek Philippe 5750P Fortissimo Minute Repeater Advanced Research [dostępność, cena]
W swoim nowym zegarku manufaktura Patek Philippe stawia na niestandardowy sposób wzmocnienia dźwięku gongów repetycji minutowej. Wykorzystane rozwiązanie bazuje na fonografie tj. wynalazku Edisona z 1887 roku.
Być może nie pamiętacie, ale w 2005 roku Patek Philippe powołał do życia dział „Advanced Research”, czyli jednostkę zajmującą się zaawansowanymi badaniami zarówno w zakresie wykorzystywanych technologii jak i materiałów. To właśnie ta jednostka – o czym na początku dzisiejszej prezentacji nowego zegarka przypomniał Thierry Stern – stoi za sprężyną Spiromax (2006), wychwytem Pulsomax (2008), czy mechanizm z funkcją dual-time wdrożony w Aquanaucie (2017). W najnowszym modelu – ref. 5750P Fortissimo Minute Repeater – dział „Advanced Research” (AR) za cel postawił sobie wzmocnienie dźwięku wydawanego przez gongi repetycji minutowej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie niewielkich wymiarów mechanizmu. Jak osiągnięto ten cel? Do bazowego mechanizmu – Calibre R 27 z 1989 roku – dodano moduł, który działa trochę jak głośnik. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych głośników, wzmocnienie dźwięku nie opiera się na elastycznej membranie. Zamiast niej Patek Philippe wykorzystał opatentowane przez siebie rozwiązanie w postaci oscylującej płytki, wykonanej z syntetycznego szafiru o grubości 0,2 mm. Dzięki ruchowi kątowemu ten sztywny i swobodnie poruszający się element zapewnia wyraźnie lepszą propagację dźwięku. Z kolei przezroczystość szafirowego szkła pozwala na wgląd w pracę mechanizmu przez dekiel koperty.
Aby osiągnąć transmisję dźwięku z gongów repetycji minutowej do oscylującego elementu z szafirowego szkła, zegarmistrzowie PP opracowali system ze stalową dźwignią dźwiękową, która jest przymocowana w środku szklanego elementu. Drugi koniec dźwigni, przypominający kamerton, posiada elastyczne mocowanie o grubości 0,08 mm. Kiedy młotki uderzają w gongi, ich drgania są przekazywane do dźwigni, a ta w pierwszej fazie wzmacnia je i przekazuje na sztywną, oscylującą płytkę, gdzie następuje dalsze wzmocnienie. Ruch kątowy oscylującej płytki pobudza warstwy powietrza nad i pod szafirowym szkłem, wytwarzając zauważalnie głośniejszy dźwięk.
Laboratorium Advenced Research opracowało również zupełnie nowy system propagacji dźwięku. W klasycznej repetycji minutowej uderzenia młotków w gongi wywołują drgania całego zegarka. Dźwięk rozchodzi się ze wszystkich stron przez kopertę i szkło. W Ref. 5750P z modułem fortissimo zastosowano specjalną izolację z materiału kompozytowego, dzięki czemu dźwięk jest najpierw kierowany do dźwigni dźwiękowej, a następnie do oscylującej płytki, po czym rozchodzi się przez specjalne otwory w tytanowym pierścieniu (na godzinie 12, 3, 6 i 9). Fale dźwiękowe „wychodzą” przez wąską szczelinę między kopertą a deklem, a specjalny filtr zapobiega przedostawaniu się tą drogą zanieczyszczeń do wnętrza koperty. Materiał obudowy nie wpływa więc na dźwięk i jego propagację. Jest zawsze tej samej jakości, niezależnie od tego, czy koperta jest ze złota czy platyny.
Rozwiązania wprowadzone przez Patka znacząco poprawiły również głośność. Moduł fortissimo sprawił, że dźwięk z zegarka słychać z odległości aż 60 m. Ponadto maksymalny czas trwania „bicia” mechanizmu repetycji (32 uderzenia o 12:59) – zwykle trwający 17 – 18 sekund – został wydłużony do 20 – 21 sekund, dzięki czemu dźwięk gongów swobodnie wygasa.
Sam zegarek otrzymał 40 mm kopertę z platyny (o czym przypomina diamencik przytwierdzony do obudowy na godz. 6) o grubości 11,1 mm. W jej wnętrzu zamknięto dwuwarstwową tarczę – jej spodnią część tworzy czarna baza udekorowana szlifem ślimakowym, a wierzchnią warstwa ozdobiona wzorami geometrycznymi inspirowanymi felgami zabytkowych samochodów. Wzory te pojawiają się również na mikrorotorze oraz dysku sekundnika, widocznym na godz. 6. Do odczytu czasu służą dwie wskazówki o kształcie dauphine wykonane z białego złota. Z materiału tego – tyle, że w tym przypadku poczernionego – wykonano także indeksy godzinowe.
Ref. 5750P zostanie zestawiony z pomarańczowym paskiem ze skóry aligatora i powstanie w limitowanej ilości 15 egzemplarzy – każdy w cenie 590 000 EUR (~2 750 000 PLN).