Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days PAM 700 – zegarek z 50-letnią gwarancją – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]

Innowacyjne rozwiązania i nowoczesne materiały pozwoliły firmie Panerai zbudować zegarek bez użycia smaru. A jeśli dodamy do tego niewielką wagę i… 50 lat gwarancji, można mówić o swego rodzaju rewolucji.

Jako fan Panerai, z przykrością obserwowałem prezentowane przez ostatnie lata modele, różniące się od siebie jedynie detalami typu kolorowe paski, tarcze czy rozmiary koperty. W 2017 roku, podczas genewskiego SIHH, na chwilę dało się poczuć powiew świeżego powietrza. I to nie za sprawą designu – bo ten nie uległ zmianie – ale dzięki nowinkom wykorzystanym w Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days (PAM 700). Dla wyjaśnienia, LAB-ID w nazwie pochodzi od hasła firmy „Laboratorio di Idee”, czyli „kuźnia pomysłów”.

Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days
Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days

50-letnią gwarancję zegarek zawdzięcza rozwiązaniom technicznym, zaimplementowanym do 3-dniowego kalibru z ręcznym naciągiem P.3001/C. W nowej wersji częściowo szkieletowanego mechanizmu użyto jedynie 4 kamieni i całkowicie zrezygnowano ze smaru. W tym celu wykorzystano mostki i płytę główną wykonane ze specjalnego materiału, zbudowanego z ceramiki na bazie tantalu. Taki kompozyt cechuje się bardzo niskim tarciem. Ponadto postawiono na krzemowy wychwyt z powłoką DLC. Dwa lata testów doprowadziły do wyeliminowania smaru również z bębnów sprężyny.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że temat próby ograniczenia tarcia do minimum i wyeliminowania smarowania nie jest niczym nowym, ale niewiele jest marek, które mają na tym polu znaczące osiągnięcia. Z pewnością należy wymienić Jaeger-LeCoultre z zegarkiem Master Compressor Extreme LAB oraz Cartier z koncepcyjnym ID Two.

Od strony tarczy, PAM700 to prosta, tradycyjna konstrukcja. Oprócz godzin i minut na godz. 9 widnieje mały sekundnik. Po odciągnięciu koronki jego wskazówka ustawia się w pozycji zero (tzw. seconds reset) pozwalając na precyzyjne ustawienie czasu.

Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days
Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days

Cyferblat jest kruczoczarny. Efekt osiągnięto dzięki wykorzystaniu karbonowej powłoki, która wykazuje się ponadprzeciętną absorpcją światła, sprawiając, że czerń staje się głębsza od standardowej. W związku z tym, że dodatkowa warstwa uniemożliwia zadruk, napisy wykonano na spodniej warstwie szafirowego szkiełka.

Szkiełko - PAM700
Szkiełko – PAM700

Częściowo szkieletowany mechanizm, z dużym, taktowanym na 3Hz kołem balansowym o średnicy 13.2mm, można zobaczyć przez przeszklony dekiel. Sam zegarek ma potężne 49mm średnicy, ale dzięki zastosowanym materiałom waży stosunkowo niewiele. Powstanie w ilości zaledwie 50 egzemplarzy. Każdy wyceniono na równiutkie 50.000EUR (~215.000PLN).

Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days
Panerai LAB-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days