Omega Seamaster Professional Diver 300M z ceramiką i falami na tarczy – Basel 2018 [zdjęcia live, cena]

Określana przez wielu jako „zegarek Bonda” Omega Seamaster Diver 300M świętuje w tym roku 25. urodziny. Na tę okazję firma z Biel przygotowała 14 przeprojektowanych referencji w rozmiarze 42 mm. Zasili je certyfikowany przez METAS kaliber 8800.

Są rzeczy, które się nie zmieniają. Na przykład to, że po wejściu na główną halę targów Baselworld swoje kroki kierujemy niemal instynktownie w kierunku pawilonów wielkich tego świata: Rolexa, Patka i Omegi. W 2018 roku na stoisku ostatniej z tych firm spodziewaliśmy się zobaczyć odświeżoną linię nurków Seamaster Professional Diver 300M (zegarek zadebiutował 25 lat temu, w 1993 r.), ale nie mieliśmy pojęcia jak będzie wyglądać (osobiście obstawiałem podobieństwo do „Commander’s Watch”). Teraz, kiedy kurtyna opadła i wszystko jest już jasne, możemy Wam przybliżyć nowe modele SMP.

Omega Seamaster 300M po liftingu

Omega Seamaster Professional Diver 300M
Omega Seamaster Professional Diver 300M

Składająca się z 14 zegarków kolekcja (6 w stali, 8 w bikolorze) otrzymała nieco powiększoną w stosunku do oryginału kopertę (42 mm vs 41 mm). Tym, co niemal natychmiast rzuca się w oczy patrząc na zegarek są fale na tarczy, znane fanom pierwszych 300-tek. Tu wykonano je laserowo w ceramicznym cyferblacie (dostępnym w kolorze czarnym, niebieskim lub szarym), są dość głębokie, wyraziste i widoczne już z daleka. Z ceramiki wykonano również wkładki do bezela z wygrawerowaną skalą, którą w części modeli wypełniono złotem Ceragold, a w części emalią.

Omega Seamaster Professional Diver 300M
Omega Seamaster Professional Diver 300M

To nie koniec zmian. Okienko daty przeniesiono z godz. 3 na 6 (nawiązanie do pierwszych SMP), a szkieletowane wskazówki w kształcie sztyletów są rodowane, niebieszczone lub wykonane ze złota (zależnie od wersji) i pokryty w części luminową. Jak na divera przystało, substancję świecącą znajdziemy też na nakładanych indeksach godzinowych oraz na trójkątnym znaczniku bezela. Modyfikacje nie ominęły również koronki zaworu helowego (na godz. 10) – ma bardziej stożkowy kształt i wydaje się większa niż poprzednio.

Omega Seamaster Professional Diver 300M
Omega Seamaster Professional Diver 300M

Cóż – bransoleta Omegi SMP jest na ogół oceniana zero-jedynkowo: albo się ją kocha, albo nienawidzi. W nowej wersji powstała z 5-elementowych ogniw o płaskim kształcie. Część z nich jest polerowana, a część szczotkowana i patrząc z pewnej odległości ma się wrażenie, że w jednym „wierszu” jest aż 9 elementów. Tym z Was, którzy nie przepadają za wzornictwem bransolety Omega zaproponuje gumowe paski w kolorze niebieskim lub czarnym.

Kaliber 8800 z certyfikatem METAS

Omega - kaliber 8800
Omega – kaliber 8800
Omega kaliber 8800
Omega kaliber 8800

Seamaster Professional Diver 300M od czasu debiutu oferowany był na kalibrach bazujących na ETA. Pojawiały się także wersje z mechanizmami kwarcowymi, a w późniejszym czasie również te oparte na wychwycie współosiowym Co-Axial. Teraz Omega wykorzystała kaliber 8800, czyli promowaną w ostatnich latach konstrukcję o antymagnetycznych właściwościach, certyfikowaną przez Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii METAS. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3,5Hz, zapewnia 55h rezerwy chodu i widać go przez szafirowe szkło dekla (otoczono je pełnym ringiem z brzegami, które swoimi kształtami mają nawiązywać do morskich fal).

Omega Seamaster Professional Diver 300M na nadgarstku
Omega Seamaster Professional Diver 300M na nadgarstku

Ceny nowych modeli Seamaster Professional Diver 300M zaczynają się od 18.100PLN (w stali i z paskiem).


Seamaster Diver 300M Titanium Tantalum Limited Edition

Omega Seamaster Diver 300M Titanium Tantalum Limited Edition
Omega Seamaster Diver 300M Titanium Tantalum Limited Edition

Prócz opisanych wyżej wariantów, Omega pokazała także limitowaną do 2.500 egzemplarzy wersję z tytanu, tantalu i 18-karatowego złota Sedna. Wybór kruszców nie jest przypadkowy – w latach 90. minionego stulecia firma z Biel miała w swojej ofercie model z tytanu, tantalu i różowego złota – chronograf o numerze referencyjnym 2296.80.

Limitowaną edycję od regularnej kolekcji różnić będzie mechanizm – tu wykorzystano kaliber 8806, który w stosunku do 8800 nie posiada wskazania daty. Cena limitki to 49.400PLN.


TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Omega Seamaster Professional Diver 300M

Producent Omega
Nazwa modelu Seamaster Professional Diver 300M
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Calibre 8800
Rezerwa chodu (h) 55
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 13,56
Wodoszczelność 300m
Pasek bransoleta, gumowy