Omega Seamaster 1948 Limited Editions – zegarki na 70-lecie flagowej kolekcji – Basel 2018 [cena]

Na okrągłe urodziny linii Seamaster Omega przygotowała dwa limitowane modele w stali. W obu zegarkach stylistykę vintage połączono z nowoczesnymi mechanizmami.

Pomiędzy 1940 a 1945 Omega dostarczyła brytyjskiemu Ministerstwu Obrony ponad 110.000 zegarków. Jako że sprawdziły się w trakcie wojny, a w kolejnych latach rósł popyt na niezawodne czasomierze, rozpoczęto produkcję wersji przeznaczonej na rynek cywilny. I tak oto pokazany w 1948 roku Seamaster dał początek jednej z najbardziej obecnie rozpoznawalnych linii zegarków Omegi. Teraz – 7 dekad później – firma z Biel postanowiła powrócić do tamtych lat, prezentując na targach w Bazylei parę limitowanych modeli w stali.

Omega Seamaster 1948 Limited Editions
Omega Seamaster 1948 Limited Editions

Oba zegarki mają wiele cech wspólnych – łączy je materiał koperty (stal) oraz jej średnica (38 mm), a także wykorzystanie połyskującej, srebrno-białej tarczy z nakładanymi indeksami. W jednym z nowych Seamasterów (Petit Seconde) zastosowano małą sekundę, a czas odmierzają wskazówki o kształcie określanym jako leaf. Drugi (Seconde Centrale) to z kolei miks centralnej sekundy ze wskazówkami typu dauphine. Jeśli przyjrzycie mu się uważniej, zauważycie że na powierzchnię tych wskazówek, podobnie jak na końcówki nakładanych indeksów, trafiła niewielka ilość Super-LumiNovy (emitującej niebieskie światło).

Wracając do projektu – rocznicowe Seamastery otrzymały szeroki, polerowany na wysoki połysk bezel oraz proste, dość długie uszy. W przeciwieństwie do stylistyki vintage „na zewnątrz”, w środku stalowej koperty (o grubości nieco ponad 11 mm) zamknięto certyfikowane przez METAS, nowoczesne mechanizmy z wychwytem współosiowym Co-Axial i elementami z krzemu. W przypadku Petite Seconde jest to Calibre 8804 (3,5Hz, 60h rezerwy chodu), a Seconde Centrale – Calibre 8806 (3,5Hz, 55h rezerwy chodu). Werki z typowymi dla Omegi zdobieniami w postaci pasów genewskich (arabeska) widać przez przeszklony dekiel. Na jego powierzchnię trafił grawerowany laserowo, a następnie wypełniony ręcznie białym lakierem rocznicowy znak oraz łódź Chris-Craft i samolot Gloster Meteor (pierwszy, wykorzystywany przez Royal Air Force). Na zewnętrznym ringu znalazła się informacja o limitacji wraz z numerem egzemplarza oraz napis NAIAD LOCK, przypominający o zastosowaniu opatentowanego systemu zamykania dekla (dzięki niemu napisy są zawsze ułożone równo w stosunku do koperty). Najsłabszym punktem zegarka pozostaje klasa wodoszczelności, wynosząca 60 m. Wartość ta stanowi co prawda nawiązanie do pierwowzorów sprzed 7 dekad, ale w obliczu nowoczesnego mechanizmu i dostępnej technologii można oczekiwać przynajmniej 100 m.

Zegarek trafi do sprzedaży na skórzanym pasku – w zależności od wersji będzie on brązowy lub niebiesko-szary. Zamknięty w kolekcjonerskim pudełku ze skóry zestaw uzupełni dodatkowy pasek NATO oraz narzędzie do jego wymiany. Z detali warto jeszcze zwrócić uwagę na stary znak Ω, który wykorzystano zarówno na tarczy, koronce, jak i klamerce od paska.

Limitowane do 1948 egzemplarzy Omegi zapewne przypadną do gustu nie tylko miłośnikom stylistyki retro, ale i osobom nie przepadającym za niezwykle popularnym i często wykorzystywanym okienkiem datownika. Za model Seamaster 1948 Petite Seconde trzeba będzie zapłacić 25.500PLN. Wariant Seconde Centrale to wydatek 23.500PLN.

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Omega Seamaster 1948 Limited Editions

Producent Omega
Nazwa modelu Seamaster 1948 Limited Editions
Ref. O51112382002001 (Petite Seconde) i O51113382002001 (Seconde Centrale)
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Calibre 8804 i Calibre 8806
Tarcza srebrna
Koperta stal
Średnica (mm) 38
Wysokość (mm) 11,65 i 11,20
Pasek skórzany
Limitacja 1948