Officine Panerai Radiomir 1940 3 Days Ceramica 48mm

Kolejny model w kolekcji Radiomir – PAM577 – to znana z modeli historycznych OP, niezwykle prosta kompozycja tarczy połączonej z potężną, 48mm kopertą wykonaną z czarnej ceramiki.

Wizualnie nowy PAM nawiązuje do modeli, jakie firma produkowała w latach 30. minionego stulecia dla komandosów Włoskiej Marynarki Wojennej. Technologicznie nie ma jednak z tamtymi modelami nic wspólnego. Zlokalizowana w Neuchâtel firma do zasilania czasomierza wykorzystała manualny, in-house’owy werk P.3000, który umieszczono w kopercie wykonanej z czarnej ceramiki, czyli nowoczesnego materiału high-tech. I gdyby nie ogromna średnica – 48mm – będąca odwołaniem do wersji historycznej zegarek prezentowałby się naprawdę wyśmienicie.

PAM00577
PAM00577

Tarcza o wielokrotnie opisywanej już przez nas strukturze kanapki (tzw. „sandwich dial”), to czarna powierzchnia z zestawem indeksów, podstawowymi wskazaniami (godziny i minuty) oraz napisami RADIOMIR PANERAI i SWISS MADE. Całość idealnie wpisuje się w strategię firmy: tworzenie czytelnych (choć bez podziałki minutowej raczej mało precyzyjnych) czasomierzy – takich, jakich używali dawniej komandosi.

Na cyferblacie nie zabrakło symbolu Silura a Lenta Corsa („ludzka torpeda”), który ma przypominać, że pomimo współczesnych rozwiązań, projekt zegarka powstał w latach 30. XX wieku.

PAM00577
PAM00577

Zasilający Radiomira, nakręcany ręcznie mechanizm P.3000 zapewnia po pełnym naciągu sprężyny 3 dni nieprzerwanej pracy. „Tykanie” werku można obserwować przez przeszklony szafirem, tytanowy dekiel, a umili je z pewnością spore, 13,2mm koło balansowe. Od strony praktycznej mechanizm pozwala na przemieszczenie wskazówki godzinowej w skokach 1-godzinowych do przodu lub do tyłu, bez wpływu na pracę wskazówki minutowej (i w ogóle pracy werku).

PAM00577
PAM00577

PAM00577 będzie wodoodporny do 100m i do przyszłych właścicieli trafi na ciemnobrązowym pasku z ręcznie wykonanymi, kontrastującymi z nim przeszyciami. Jego zakończenie stanowi pokryta czarnym DLC tytanowa klamra.