MB&F HM4 Final Edition

Inspirowana samolotami Stealth edycja Horological Machine No.4 zamyka kolejny etap w historii MB&F.

Po raz pierwszy o Horological Machine No.4 „Thunderbolt” pisaliśmy przy okazji premiery futurystycznej czaso-maszyny na targach BaselWorld 2012. Pośród całego szalonego portfolio Maximiliana Bussera i jego przyjaciół (MB&Friends) HM4 wyróżnia się szczególnie – dość powiedzieć, że inspiracją w tym konkretnym przypadku była sięgająca dzieciństwa pasja Bussera do latania i wszystkiego, co z lotnictwem związane. Ukształtowana w formie dwóch połączonych ze sobą silników odrzutowych mechaniczna rzeźba (tak często o swoich kreacjach mówi sam autor) nie wygląda jak nic, co przeciętnemu człowiekowi może kojarzyć się z zegarkiem, choć funkcję tę wypełnia kompletnie, na swój własny, unikalny sposób. HM4 Final Edition to rozdział finałowy 4 etapu serii Horlogical Machine zwieńczonej wersją inspirowaną legendarnym F-117 Nighthawk (dla niewtajemniczonych – produkowany przez Lockhead Martin taktyczny, niewykrywalny dla radarów bombowiec Stealth o charakterystycznym kształcie grotu strzały).

F-117 Nighthawk
F-117 Nighthawk
HM4 Final Edition
HM4 Final Edition

Tak samo jak F-117 tak i HM4 Final Edition jest całe czarne. Kopertę zegarka wykonano z tytanu powleczonego czarnym PVD. W stosunku od podstawowego HM4 wersja Stealth ma dodatkowo dwie osłony otaczające ulokowane prostopadle do nadgarstka tarcze wskazania czasu i rezerwy chodu. Reszta elementów, w tym stworzony specjalnie dla HM4 kaliber automatyczny, opisywaliśmy już TUTAJ.

HM4 Final Edition
HM4 Final Edition

Powstanie 8 egzemplarzy czarnego Final Edition, dopełniających i zamykających jednocześnie serię 100 egzemplarzy mechanizmu HM4. Nową maszynę autorstwa MB&F – tym razem z kolekcji Legacy Machines (dedykowanej historii i tradycji zegarmistrzostwa) powinniśmy ujrzeć już pod koniec roku.

Źródło: MB&F
Opracowanie: Łukasz Doskocz