Longines Heritage Military [dostępność, cena]

Kolejny w kolekcji Heritage model powstał na bazie zegarka Longines z lat 40. minionego stulecia, przygotowanego dla Królewskich Sił Powietrznych.

Longines przyzwyczaił nas już do linii Heritage, zasilanej rok w rok reedycjami modeli sprzed lat, jak np. Heritage 1935 (recenzja TUTAJ) czy Heritage 1945 (recenzja TUTAJ). Nowa propozycja to nawiązanie do modelu, który niegdyś gościł na nadgarstku Stanleya Turnera, radiotelegrafisty British Royal Air Force, wielokrotnie odznaczanego za działania w trakcie II Wojny Światowej. Oryginalny zegarek Tunrera na przestrzeni lat trafił do młodego, angielskiego kolekcjonera, a ten przekazał go firmie Longines. Reedycja przypomina o tej historii, ale stanowi także doskonały pretekst dla uczczenia 100-lecia RAF-u (siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstały w 1918 roku).

Longines Heritage Military - oryginał z lat 40. XX wieku.
Longines Heritage Military – oryginał z lat 40. XX wieku.

Oryginał z lat 40. XX wieku mierzy 32,5 mm średnicy i ma powiększoną koronkę, charakterystyczną dla zegarków typu pilot (dzięki niej możliwa była zmiana wskazań, bez konieczności ściągania grubych, lotniczych rękawic).

Longines Heritage Military
Longines Heritage Military

Reedycja z 2018 roku otrzymała powiększoną do 38,5 mm stalową kopertę o klasie wodoszczelności 30 m. Pod wypukłym, szafirowym szkiełkiem widać opalizującą tarczę, której powierzchnię zrobią czarne kropki, imitujące efekty oksydacji widoczne na oryginale sprzed lat. Sztuczne, wizualne starzenie cyferblatu odbywa się ręcznie i gwarantuje, że każdy egzemplarz będzie unikatowy. Poza tym na tarczy znajdziemy jedynie nadrukowaną podziałkę minutową, arabskie cyfry (pełniące rolę indeksów godzinowych) oraz nazwę firmy i trzy centralnie montowane, niebieszczone wskazówki. Aby zachować klimat oryginału, Longines Heritage Military jako jedyny zegarek z obecnej oferty marki nie posiada na cyferblacie napisu AUTOMATIC.

Pod stalowym, pełnym deklem modelu zamknięto mechanizm z automatycznym naciągiem L888.2 (ETA A31.L01). Werk pracuje z częstotliwością 3,5Hz i zapewnia 62 godziny rezerwy chodu.

Longines Heritage Military
Longines Heritage Military

Longines Heritage Military trafi do sprzedaży na zielonym, postarzanym, skórzanym pasku. W komplecie znajdzie się również zielony pasek NATO oraz narzędzie do jego wymiany. Cena na metce to 7.750PLN. Zegarek do sklepów trafi w listopadzie.

Longines Heritage Military

Producent Longines
Nazwa modelu Heritage Military
Ref. L2.819.4.93.2
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu L888.2 (ETA A31.L01)
Rezerwa chodu (h) 64
Koperta stal
Średnica (mm) 38,5
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany, NATO
Cena (PLN) 7750