HUBLOT i Ayrton Senna
Gdyby żył, Ayrton Senna w tym roku skończyłby 50 lat. Związana z postacią legendarnego brazylijskiego kierowcy manufaktura HUBLOT uczciła tę okrągłą rocznicę dwoma wyjątkowymi czasomierzami, zaprezentowanymi przy okazji rozpoczynającego się właśnie Grand Prix Brazylii na Interlagos.
Formuła 1 miała w swojej długiej historii wielu bohaterów. Długo by wymieniać nazwiska kierowców uznawanych za absolutnych mistrzów królowej sportów motorowych. Jednak, jak zgodnie twierdzi znakomita większość pasjonatów F1, król był jeden – nazywał się Ayrton Senna da Silva. Urodzony 21 marca 1960 roku Brazylijczyk był prawdziwym arcymistrzem wyścigów samochodowych. W zgodnej opinii fachowców, pasjonatów, ale i samych zawodników Senna był najdoskonalszym, najbardziej utalentowanym i perfekcyjnym kierowcą, jakiego kiedykolwiek mogliśmy oglądać na torach wyścigowych całego świata. W ciągu 10 lat startów w F1 trzykrotnie zostawał Mistrzem Świata, wygrał 41 wyścigów oraz niebagatelne 65 razy startował z pole position. Kiedy 1 maja 1994 Ayrton Senna uległ tragicznemu w skutkach wypadkowi na jednym z zakrętów słynnego toru Imola (podczas Grand Prix San Marino), cały sportowy świat zamarł w milczeniu. Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 4 dni później w pogrążonym w 3-dniowej żałobie narodowej Sao Paulo były wydarzeniem, jakie dziś może dawać wgląd w to, kim tak naprawdę był Senna. W kondukcie żałobnym i samej ceremonii, zorganizowanej z najwyższymi państwowymi honorami w obecności głowy państwa, wzięło udział przeszło 3 miliony zapłakanych Brazylijczyków, dla których tragicznie zmarły zawodnik był kimś więcej niż sportowcem i kimś więcej niż bohaterem narodowym. Mało kto wie bowiem, że oprócz swoich niepodważalnych osiągnięć sportowych Ayrton Senna był filantropem czynnie pomagającym i wspierającym potężnymi sumami pieniędzy działalność charytatywną w swoim ojczystym kraju.
Kontynuując dzieło swojego brata, Vivianne Senna założyła w roku śmierci Ayrtona fundację Instituto Ayrton Senna. Organizacja charytatywna działająca na terenie Brazylii zajmuje się pomocą najbiedniejszym dzieciom poprzez wspieranie procesu edukacji, będącej kluczem do skutecznej i długofalowej walki z biedą. Kilka lat temu swoje wsparcie fundacji zaoferowała marka HUBLOT oraz jej CEO – Jean-Claude Biver. Od momentu rozpoczęcia współpracy firma stworzyła dwa limitowane czasomierze z linii Big Bang, dedykowane bezpośrednio brazylijskiemu kierowcy. Z okazji obchodzonych w tym roku 50 urodzin Senny oraz przy okazji startującego w ten weekend Grand Prix Brazylii (na torze Interlagos) manufaktura HUBLOT zaprezentowała dwa nowe, zupełnie wyjątkowe zegarki poświęcone pamięci legendarnego sportowca: King Power Ayrton Senna oraz King Power Tourbillon Ayrton Senna.
Na miejsce oficjalnej premiery obu czasomierzy wybrano prestiżowy, ulokowany w centrum Sao Paulo multipleks Cinemark Bradesco Prime. Takie a nie inne miejsce spotkania z 400 starannie wybranymi gośćmi podyktowane było premierą wyprodukowanego przez Universal filmu dokumentalnego o wszystko mówiącym tytule „SENNA”. W całym wydarzeniu udział wzięli m.in.: Vivianne Senna, Brunno Senna (bratanek Ayrtona, obecnie kierowca F1) oraz dyrektor HUBLOT Ricardo Guadalupe i product manager Marko Tedeschi.
Zegarki
King Power Ayrto Senna, pierwszy z zaprezentowanych modeli nowej kolekcji dedykowanej brazylijskiej legendzie F1, to zaawansowany technologicznie czasomierz w stylistyce nawiązującej do przedstawionego w tym roku modelu F1 King. Koperta tego limitowanego do 500 egzemplarzy zegarka wykonana została z włókna węglowego (po raz pierwszy w historii marki) połączonego z czarną ceramiką i kompozytem. Z tego drugiego materiału wykonany został bezel stylizowany na dysk hamulcowy bolidów wyścigowych. Od strony technicznej patrząc, czasomierz wyposażony jest w mechaniczny kaliber HUB 4247 z komplikacją chronografu z funkcją split-second oraz wskaźnikiem rezerwy chodu. Za jego obsługę odpowiadają dwa stylizowane przyciski po prawej oraz jeden po lewej stronie koperty. Ten ostatni odpowiada za powracającą sekundę.
Zaprojektowany w ultranowoczesnym, nawiązującym do technicznego designu rodem z F1 stylu zegarek, wyposażony został w szkieletowaną tarczę typu „Aero”. Na godzinie 9 widnieje umieszczony na szafirowym szkle autograf Ayrtona Senny, zaś na godzinie 6 wskaźnik rezerwy w kolorach sygnalizatorów wyścigowych: zielonym, niebieskim i czerwonym. Sylwetka kierowcy została także wygrawerowana na szafirowym deklu, wraz z jego nazwiskiem i numerem limitacji. King Power Ayrton Senna, dostępny na pasku wykonanym z Nomexu (syntetycznego włókna używanego do produkcji ognioodpornych kombinezonów wyścigowych) sprzedawany będzie w eleganckim pudełku z czarnego hebanu z szafirowym (!!!) okienkiem ozdobionym podpisem Senny.
Drugim czasomierzem noszącym dumne imię legendy Formuły 1 jest model King Power Tourbillon Ayrton Senna. Ten skomplikowany, wyjątkowy zegarek trafi do jeszcze mniejszej liczby niewątpliwie szczęśliwych odbiorców – powstanie bowiem tylko 10 unikalnych egzemplarzy. Sercem modelu jest stworzony całkowicie „in-house” kaliber HUB 6300 z tourbillonem i chronografem z kołem kolumnowym widocznym od strony tarczy. Skonstruowany z 269 komponentów mechanizm powstaje w studiu Confreire Horlogere Hublot będącym działem manufaktury zajmującym się wyjątkowymi rozwiązaniami mechanicznymi z absolutnego topu Haute Horlogerie (warto przypomnieć, że duża część zegarmistrzów CHH stanowią specjaliści poprzednio pracujący w zamkniętym BNB Concept). Bazą kalibru jest mierzący 30mm mechanizm z latającym torubillonem o klatce średnicy 13mm.
Wykonana z włókna węglowego i ceramiki koperta mierzy 48mm średnicy. Szkieletowana, niklowana na czarno tarcza z elementami z żółtej SuperLuminowy odsłania pracujący pod spodem mechanizm, czyniąc całą kompozycję bardzo technicznym, mechanicznym małym dziełem sztuki. Podobnie jak w modelu King Power, szafirowe szkło opatrzone jest podpisem Ayrtona Senny.
Tym co czyni każdy z 10 egzemplarzy King Power Tourbillon AS unikatowym (Piece Unique), jest personalizowany dekiel. Każdy zegarek posiada bowiem wygrawerowane na szafirowym szkle jedno z 10 wydarzeń dotyczących wspaniałej kariery brazylijskiego mistrza, od pierwszego kartu po ostatnie zwycięstwo na torze w Adelajdzie w 1993 roku. Przy ich wyborze HUBLOT ściśle współpracował z siostrą oraz matką Ayrtona Senny. Szafirowy dekiel z odpowiednim emblematem otoczony będzie karbonowym pierścieniem z na żółto wygrawerowanym opisem oraz indywidualnym numerem limitacji. Zegarek dostępny będzie na żółtym, Nomexowo-gumowym pasku z zapięciem z powlekanego czarnym PVD tytanu.
Każdy z 10 czasomierzy sprzedawany będzie w wykonanym z włókna węglowego pudełku zawierającym dokładną replikę jednego z kasków Ayrtona Senny (z okresu, z którym powiązany jest dany egzemplarz zegarka), malowanym przez Sida Mosca i opatrzonym certyfikatem autentyczności.
Jeana-Claude Bivera, zadowolony i podekscytowany wydarzeniem powiedział nam: „Uważam, że to najbardziej technologicznie zaawansowane zegarki, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy. To koncentracja i kumulacja wiedzy jaką nabyliśmy od 2005 roku. 3 zegarek dedykowany Sennie najbardziej zbliża nas do F1 i technologii high-tech. Instituto Ayrton Senna to fundacja, którą wyjątkowo podziwiam. Przede wszystkim dlatego, że jej celem jest walka z biedą i głodem najbardziej skuteczną metodą – poprzez edukację. Edukacja czyni ludzi niezależnymi i wolnymi, podczas gdy pieniądze czynią ich zależnymi. Pieniądze można łatwo wydać, stracić, lecz wykształcenie i edukacja są niezbywalne i w jakimś sensie gwarantują wolność i bezpieczeństwo. Dlatego właśnie z tak wielkim zaangażowaniem wspieram Instituto Ayrton Senna fantastycznie zarządzany i prowadzony przez siostrę Ayrtona, Vivianne”.
opracowanie własne: Łukasz Doskocz