Hermès Carré H – SIHH 2018 [cena]

Był rok 2010 kiedy Hermès po raz pierwszy pokazał model zaprojektowany przez Marca Berthiera – Carré H. Teraz firma powróciła z odświeżoną i nieco powiększoną wersją zegarka.

Hermès znany jest z tego, że do swoich projektów stara się angażować znanych i cenionych artystów. Trudno im zatem odmówić im oryginalności. Podobnie jest z Carré H – stworzony we współpracy z francuskim designerem i architektem zegarek zadebiutował osiem lat temu jako limitowany do 1.973 egzemplarzy. Pierwowzór miał tytanową kopertę o wymiarach 36,5 mm x 36,5 mm i cenę na metce… 15.000USD. Niemało.

Hermès Carré H
Hermès Carré H

W wersji A.D.2018 tytan zastąpiła stal (częściowo polerowana, częściowo piaskowana), a sam zegarek „urósł” o 1,5 mm do wymiarów 38 mm x 38 mm, określanych przez Hermesa jako „Medium”. Pomimo iż 38 mm może kojarzyć się z małym zegarkiem, kwadratowa koperta i uszy na kształt drucianych sprawiają, że na nadgarstku wygląda na o wiele większy.

Hermès Carré H
Hermès Carré H

W swoich projektach Hermès zawsze stawia na unikatowość – nie inaczej jest z Carré H. Po pierwsze wykorzystano nietypową czcionkę z cyframi rozpoczynającymi się od zera. Po drugie za bazę dla wskazań czasu posłużyła tarcza ozdobiona częściowo szlifem słonecznym, a częściowo ułożonymi pod kątem prostym liniami. Taki miks różnych dekoracji tworzy wrażenie trójwymiaru. Cyferblat dostępny będzie w dwóch opcjach kolorystycznych: szarej i czarnej (z odpowiednio żółtym lub czerwonym sekundnikiem). Pomimo iż zegarek jest kwadratowy, tarczę zaprojektowano w tradycyjny sposób – jako okrąg.

Hermès Carré H
Hermès Carré H

Za napęd zegarka posłuży mechanizm H1912 – konstrukcja wyprodukowana w należącej do Hermesa firmie Vaucher. Widoczny przez szafirowy dekiel werk pracuje z częstotliwością 4Hz, powstał ze 192 komponentów i gwarantuje około 50h rezerwy chodu. Udekorowano go charakterystyczną mozaiką z liter „H”. Nawiasem mówiąc – tył może budzić skojarzenia z Apple Watchem (pamiętajmy, że firma Hermes przygotowała z Apple specjalną wersję flagowego smartwatcha z Cupertino).

Hermès Carré H
Hermès Carré H

Carré H dostarczany będzie na naturalnym lub czarnym pasku ze skóry cielęcej Barénia. Cena powinna oscylować wokół 7.725USD (~26.000PLN).

Hermès Carré H

Producent Hermès
Nazwa modelu Carré H
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu H1912
Rezerwa chodu (h) 50
Tarcza ciemnoszara lub czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 38
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany