Hermès Arceau Le Temps Voyageur – W&W 2022 [dostępność, cena]
Techniczny wygląd plus pomysłowe wskazania czasu dwóch stref. Model Arceau Le Temps Voyageur zaskakuje sprytnymi rozwiązaniami i jest jednym z najoryginalniejszych zegarków oferujących funkcję GMT.
Jak wiadomo, Hermès lubi zaskakiwać i od dawna słynie z tego, że realizuje nawet najbardziej szalone pomysły swoich projektantów. Dowodów nieograniczonej fantazji designerów nie trzeba długo szukać. Wystarczy spojrzeć na niektóre modele z kolekcji Arceau. Dla przypomnienia krótka historia tego modelu: pierwszą wersję zegarka Arceau zaprojektował Henri d’Origny, potomek francuskich arystokratów i wieloletni dyrektor artystyczny Hermèsa (pracował dla tej firmy od 1961 r.). Arceau powstał w 1978 r. i miał okrągłą kopertę z asymetrycznymi uszami inspirowanymi wyglądem strzemion oraz pochyłe, arabskie cyfry żartobliwie nazywane „galopującymi ” (te hipiczne motywy najbardziej kojarzą się z Hermèsem, który zaczynał jako producent luksusowych siodeł). Od tamtej pory Arceau wielokrotnie się zmieniał, jednak zawsze zachowywał swój oryginalny charakter. Zegarek był dostępny w wersjach najprostszych i tych skomplikowanych. Wystarczy wspomnieć skomplikowany Arceau Le temps suspendu z 2011 r., w którym można było „odłączyć” wskazówki i datownik lub pokazany trzy lata temu Arceau L’Heure De La Lune ze wskazaniami faz Księżyca.
Tegoroczna nowość, czyli Arceau Le Temps Voyageur też należy do tej grupy, ponieważ ma wskazania czasu dwóch stref. Wygląd tarczy, a zwłaszcza otaczający ją pierścień z naniesionymi nazwami miast, odpowiadającymi poszczególnym strefom czasowym, kojarzy się z wynalazkiem szwajcarskiego konstruktora Louisa Cottiera (w 1931 r. Cottier opatentował mechanizm umożliwiający w prosty i czytelny sposób określić czas w dowolnym punkcie długości geograficznej).
A zatem przyjrzyjmy się tarczy: oprócz pierścienia z nazwami miast, widać na niej małą tarczę, która krąży dookoła tarczy głównej, wskazując godziny i minuty. Bardzo oryginalne tło dla tych wskazań tworzy obraz przedstawiający fikcyjne kontynenty wymyślone w 2016 r. przez Jérôme’a Colliarda. Okazją były zawody w skokach przez przeszkody, sponsorowane przez markę Hermès (odbywały się w paryskim Grand Palais). Wtedy Colliard zaprojektował specjalną apaszkę o nazwie „Planisphère d’un Monde Équestre”, na której pojawiła się wymyślona przez niego mapa świata. Mapa była wyjątkowa, ponieważ kontynenty nosiły nazwy związane z jeździectwem. Trzy lata temu, szefostwo Hermèsa zleciło konstruktorom i projektantom przeniesienie tego pomysłu na tarczę zegarka, a efekt ich pracy, czyli Arceau Le Temps Voyageur, poznaliśmy na tegorocznym Watches & Wonders.
Jak wspomniałam, krążąca wokół oryginalnej mapy mała tarcza, wskazuje czas w 24 różnych strefach. Aby ustawić czas lokalny, trzeba uruchomić przycisk znajdujący się na godzinie 9. Po wciśnięciu przycisku ustawiamy tarczę naprzeciwko miasta, które reprezentuje wybraną strefę czasową (na nazwę miasta wskazuje czerwona strzałka). Później należy odciągnąć koronkę do trzeciej pozycji i ustawić czas dla tej strefy. Gdy na świecie obowiązuje czas letni, to przy każdym z miast widać różne litery „S”, „V”, „K” itd. Odpowiadają one pierwszym literom słowa „lato” w różnych językach. W krajach anglojęzycznych będzie to „S”, czyli summer, ale na przykład dla języka portugalskiego to „V” – od słowa verão).
Po ustawieniu czasu, należy wcisnąć koronkę do pozycji drugiej, a następnie przekręcić ją do momentu, aż w oknie na godz. 12 (tutaj są widoczne 24-godzinne wskazania czasu domowego) pojawi się właściwy czas.
Jak widać, Arceau Le Temps Voyageur jest dosyć prosty w obsłudze, lecz za tą prostotą kryje się wyrafinowana konstrukcja, a dokładnie moduł opracowany przez Jeana-Françoisa Mojona z firmy Chronode, wykorzystany wcześniej w modelu Arceau L’Heure De La Lune. Ten jeden element składa się ze 122 części i jest tak skomplikowany, że wymagał zastosowania aż trzech mechanizmów różnicowych. Moduł współpracuje z kalibrem H1837 z automatycznym naciągiem i 40-godzinną rezerwą chodu.
Model Arceau Le Temps Voyageur jest dostępny w dwóch wersjach: mniejsza ma stalową kopertę o średnicy 38 mm, niebieską tarczę i ciemnoniebieski pasek ze skóry aligatora. Natomiast większa (z czarną tarczą), jest opakowana w platynową kopertę (41 mm) z pierścieniem pokrytym czarną powłoką DLC oraz czarnym, matowym paskiem ze skóry aligatora. Ceny: 18 000 EUR (~86 500 PLN) za wariant w stali, a 23 000 EUR (~110 500 PLN) za platynę.
Hermès Arceau Le Temps Voyageur
Producent | Hermès |
Nazwa modelu | Arceau Le Temps Voyageur |