Glashütte Original Sixties Iconic Collection w pięciu kolorowych odsłonach [cena]

5 kolorowych zegarków w stylu a’la lata 60. wzbogaci kolekcję Sixties manufaktury z Glashutte. Inspiracją stojącą za projektem są zegarki naszych dziadków.

Połowa drugiej połowy ubiegłego wieku była na świecie okresem rozkwitu zupełnie nowego sposobu myślenia o życiu, sztuce i kulturze – myślenia wyrażanego artystycznymi formami, także w konserwatywnej sztuce zegarmistrzowskiej. W VEB Glashütter Uhrenbetriebe (bo tak wtedy nazywało się zunifikowane niemieckie zegarmistrzostwo) powstawały zegarki z serii Spezimatic, w całej gamie form i z fantazyjnymi cyferblatami. Konstrukcje były proste, na bazie kalibrów automatycznych 74 i 75, ale mnogość wzorów w totalnie świeżym wydaniu sprawiła, że czasomierze te trafiły na bardzo pokaźną liczbę nadgarstków. Popularne były także w Polsce, a i ja mam w swojej kolekcji Spezimatica odziedziczonego po dziadku (podobnie jak zapewne wielu z Was). Sixties Iconic Collection to współczesne nawiązanie do tych jakże barwnych czasów, w nie mniej barwnym wydaniu zresztą.

Glashütte Original Sixties Iconic Collection
Glashütte Original Sixties Iconic Collection

W skład kolekcji bazującej na seryjnym modelu Sixties Automatic (którego wersję z datą przetestowaliśmy ostatnio obszernie TUTAJ) weszło 5 zegarków z przygotowanymi w manufakturze w Pforzheim cyferblatami. Wersje te to Sixties Red, Sixties Golden, Sixties Aqua, Sixties Brown i Sixties Grey. Wszystkie powstają w specjalnym procesie galwanizowania, lakierowania, a następnie ręcznego barwienia powierzchni jaskrawymi, wyrazistymi kolorami, w formie przypominającej gradient – od ciemnej do jaśniejszej barwy. Dodatkowo dwa z nich – Grey i Brown – zdobi wzór odciśnięty na tarczy przez specjalną, przeszło 40-letnią prasę.

Glashütte Original Sixties Iconic Collection
Glashütte Original Sixties Iconic Collection

Wyprofilowane na brzegu cyferblaty z zestawem wyciętych i namalowanych indeksów oraz trzema centralnymi wskazówkami zamknięto w stalowych, opatrzonych dwoma wypukłymi, szafirowymi szkłami kopertach. Ich średnica wynosi 39mm, grubość 9.4mm a wodoszczelność 3 bar. Napęd z kolei to automatyczny, manufakturowy i atrakcyjny wizualnie kaliber 39-52 z 40h rezerwą chodu. Szerzej poczytacie o nim we wspomnianym już teście.

Gdybyście chcieli sprawić sobie jeden z egzemplarzy z kolekcji Sixties Iconic (w cenie 6.300Euro/~26.750PLN), musicie skierować się do jednego z butików marki. Najbliżej będzie do Drezna (swoją droga pięknego miasta, które warto poznać). Pozostałe opcje to Paryż, Genewa, Dubaj, Pekin, Makau, Szanghaj, Honk-Kong albo Tokjo.