F.P.Journe lineSport
Octa Sport oraz Centigraphe Sport to pierwsze w kolekcji legendarnego zegarmistrza Francoisa-Paula Journe, wykonane z aluminium czasomierze o sportowym charakterze.
Francois-Paul Journe to bez wątpienia zegarmistrz o własnym, unikalnym, bezbłędnie rozpoznawalnym stylu i podejściu do zegarmistrzowskiej sztuki. Kto chociaż raz miał styczność z jakimkolwiek z zegarków tworzonych przez noszącą jego imię i nazwisko manufakturę z Genewy, ten bezbłędnie rozpozna stylistykę i filozofię marki kierującej się mottem „Invenit et Fecit” (w wolnym tłumaczeniu „Wynalezione i Stworzone”). Do tej pory Journe stawiał w 100% na zegarkową klasykę, objawiającą się stonowanym, choć oryginalnym wzornictwem i własnymi interpretacjami małych i wielkich komplikacji. Zaprezentowana pod koniec ubiegłego roku kolekcja lineSport jest czymś kompletnie nowym i zaskakującym z punktu widzenia dotychczasowego dorobku marki – sportowa kolekcja wykorzystująca aluminium to z pewnością coś, czego raczej nikt się po F.P.Journe nie spodziewał.
Dwa tworzące kolekcję lineSport czasomierze to Centigraphe Sport oraz Octa Sport – mówiąc ogólnikowo, sportowe interpretacje dostępnych już wcześniej modeli. Tym, co jednak wyróżnia nowe zegarki jest wykorzystanie aluminium jako materiału do wykonania lwiej części elementów – rozwiązania wcześniej nie stosowanego w zegarmistrzostwie. Ze specjalnie przygotowanej, antyalergicznej, odpornej na korozję i zarysowania „odmiany” aluminium manufaktura F.P.Journe wykonuje koperty, bransolety oraz mechanizmy (część komponentów) zegarków. Zastosowanie tego lekkiego metalu pozwala na wyraźne zredukowanie masy – Centigraphe razem z bransoletą waży zaledwie 55g, Octa 53g.
Pierwszym zaprezentowanym jeszcze w ubiegłym roku, aluminiowym F.P.Journe jest Centigraphe – manualnie nakręcany chronograf mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy. Manufakturowy kaliber 1506 ma 100-godzinną rezerwę chodu (24-godzinną z włączonym stoperem) i balans pracujący z częstotliwością 21.600 A/h. Aktywowany, stopowany i resetowany jednym przyciskiem (a właściwie opatentowaną przesuwką) chronograf został zaprojektowany tak, że jego mechanizm jest oddzielony od mechanizmu głównego zegarka. Napędzany bezpośrednio ze sprężyny głównej moduł stopera w żaden sposób nie wpływa na amplitudę i precyzję pracy mechanizmu, a system resetu wskazań zapewnia płynne nim operowanie. Funkcje chronografu rozłożono na trzech małych tarczach. Ulokowana na godzinie 10 tarcza sekundnika wyposażona jest we wskazówkę wykonującą jeden pełny obrót w ciągu 1 sekundy. Po przeciwnej stronie, na godzinie 2, umieszczono tarczę z licznikiem 20-sekundowym. Wreszcie położona na godzinie 6 tarcza minutowa to licznik pozwalający zmierzyć czas do 10 minut. Wskazanie samego czasu to standardowo centralna wskazówka godzinowa i minutowa, regulowane koronką na godzinie 4.
Aluminiowa koperta obu modeli lineSport – Centigrapha i Octy – ma dokładnie 42mm średnicy i 11.6mm grubości. Poza aluminium jej konstrukcja to także szafirowe szkła (z obu stron), tytanowa koronka i gumowe elementy służące jako ochrona przeciwwstrząsowa całej konstrukcji. Guma wykorzystana jest również do zespalania aluminiowych ogniw bransolety oraz przy zapięciu. Oba czasomierze maja aluminiową tarczę w kolorze szarym z nadającymi sportowego charakteru, czerwonymi detalami.
Octa Sport to drugi członek usportowionej rodziny F.P.Journe. Napędzany automatycznym kalibrem FP 1300-3 czasomierz wyposażony jest w funkcje wskazania czasu z małym sekundnikiem (na godzinie 6), wskazanie dnia/nocy (na godzinie 9), rezerwy chodu (na godzinie 10:30) oraz duża datę (na godzinie 1) – rozłożone asymetrycznie po powierzchni cyferblatu z dużymi, nakładanymi arabskimi indeksami godzinowymi.
FP 1300-3 to pełne 5 dni (120h) rezerwy chodu uzyskiwane z jednego tylko bębna sprężyny z tzw. „slipping spring” (ślizgającą się sprężyną, zapewniająca większą wydajność energetyczną). Regulowany czterema bloczkami bezwładnościowymi balans tyka z częstotliwością 21.600 A/h.
Zegarek dostępny będzie na aluminiowo-gumowej bransolecie lub ładnie zintegrowanym gumowym pasku.
Zdjęcia live module Centigraphe Sport na blogu HODINKEE: TUTAJ
Opracowanie: Łukasz Doskocz