Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland” [dostępność, cena]

Na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości marka Czapek – firma z polskimi korzeniami – przygotowała mocno limitowany zegarek z naszym starym herbem, ręcznie namalowanym na srebrnej tarczy.

Dokładnie dziesięć dekad temu Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada świętować będziemy na wiele sposobów, także ten stricte zegarkowy. O uczczenie jubileuszu zadbała marka Czapek – reaktywowana 3 lata temu. O Czapku pisaliśmy już sporo, m.in. w obszernym teście małej, giloszowanej wersji Quai des Bergues. Na podstawie tego właśnie modelu, w normalnej wersji, przygotowano zegarek zadedykowany naszemu świętu. Model będzie limitowany, dostępny w dwóch wersjach i z bardzo wyjątkowym pudełkiem.

Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”
Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”

To, co odróżnia Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland” od modelu seryjnego, widać na srebrnym cyferblacie. W jego górnej części, na wysokości godz.12, namalowano ręcznie pochodzące z roku 1918 godło Polski – orła w koronie, na czerwonym tle. Drugi „polski” motyw to analogowe wskazanie dni tygodnia, napisanych w języku polskim (skrótami). Reszta cyferblatu jest kompozycją znaną podstawowego QdB – z dwoma małymi tarczami u dołu tarczy (mały sekundnik, dni tygodnia połączone z rezerwą chodu), rzymskimi indeksami godzinowymi i parą stylizowanych wskazówek „Fleur de Lys”.

Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”
Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”

Pod szafirowym deklem zegarka Czapek umieścił swój premierowy, ręcznie nakręcany kaliber SXH1. Mechanizm ma pokaźne 7 dni rezerwy chodu (wspomniany wskaźnik na cyferblacie) i 3-Hercowy balans.

kaliber SXH1

Powstanie łącznie 8 numerowanych egzemplarzy Czapka na 100-lecie niepodległości Polski – 5 w stali oraz 3 w różowym złocie. W obu przypadkach koperta ma 42,5 mm średnicy, szafirowy front i dekiel oraz pasek ze skóry aligatora. Marka postarała się, by tak wyjątkowy model dostarczony był w  specjalnym opakowaniu. Razem ze szwajcarską manufakturą Reuge przygotowano zamkniętą w hebanowym drewnie pozytywkę. Aktywowana, wygrywa melodię z Nokturnów, Op.9 N°2 Fryderyka Chopina. Za model stalowy Czapka „100th Anniversary – Tribute to Poland” trzeba zapłacić 100.000PLN. W złocie zegarek kosztuje 150.000PLN.

Czapek Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”

Producent Czapek
Nazwa modelu Quai des Bergues „100th Anniversary – Tribute to Poland”
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu SXH1
Rezerwa chodu (h) 168
Tarcza srebrna
Koperta stal, złoto
Średnica (mm) 42,5
Pasek skórzany
Limitacja 8
Cena (PLN) 100,000