CORUM Admiral’s Cup Challenger 48 Day&Night

Nowy model sportowej kolekcji Admiral’s Cup manufaktury CORUM w ciekawy sposób interpretuje komplikację wskazania czasu w drugiej strefie. GMT połączone zostało z drugą przydatną funkcją – wskazaniem dnia/nocy.

Ze wszystkich zegarmistrzowskich komplikacji dzisiaj, najbardziej funkcjonalną i pożądaną jest wszelkiej maści wskazywanie czasu w jednej lub kilku dodatkowych strefach czasowych. GMT, UTC, WorldTime i inne interpretacje pokazywania w jednym zegarku aktualnego czasu w więcej niż jednym miejscu na ziemi jest dla współczesnego, podróżującego po świecie człowieka idealnym kompanem. Choć w sumie przeliczenie czasu na inne strefy nie jest zadaniem wymagającym specjalnych matematycznych umiejętności, łatwe i czytelne wskazanie na tarczy zegarka doceniane jest powszechnie – co zresztą wyraża się w całej gamie takich czasomierzy prezentowanych ostatnimi czasy prze niemal każdą liczącą się markę na rynku.

Swoja interpretację „zegarka globalnego” przygotował właśnie CORUM. Czasomierz, który mieliśmy okazję obejrzeć w Bazylei, łączy w sobie dwie przydatne funkcje zegarka GMT – wskazanie czasu zespolone ze wskazaniem dnia/nocy. W modelu o wszystko mówiącej nazwie Challenger 48 Day&Night komplikację rozwiązano formie dwóch dysków, ulokowanych w centralnej części tarczy. Na spodni naniesiona jest mapa kuli ziemskiej (widziana z bieguna północnego) z podziałką an 24 strefy. Górny to szafirowe szkiełko, pełniące funkcję zarówno wskazówki GTM (biały trójkącik) jak i wspomnianego wskazania dnia/nocy w formie przydymionej połowy dysku (reprezentującego oświetloną i nieoświetloną przez słońce część kuli ziemskiej). Ustawienie pożądanego czasu umożliwia zakręcana koronka.

Challenger 48 Day & Night
Challenger 48 Day & Night

Pozostałe elementy tarczy to charakterystyczne dla kolekcji Admiral’s Cup flagi sygnałowe w miejscu indeksów godzinowych, szkieletowane wskazówki z luminową i okienko datownika. Ozdobiony pasami genewskimi cyferblat dostępny będzie w dwóch kolorach: czarnym lub srebrnym. Oba ładnie kontrastują z gumowym bezelem tytanowej, 48mm koperty o doskonale rozpoznawalnym, 12-bocznym kształcie. Gumą powleczono również osłonę koronki.

Czasomierz napędza automatyczny kaliber CO 171. Modyfikowany przez CORUM mechanizm ma 46-godzinną rezerwę chodu i balans taktowany na 28.800 A/h.

Challenger 48 Day & Night
Challenger 48 Day & Night

Obie wersje modelu Challenger 48 Day&Night będą ściśle limitowane. Model czarny powstanie w ilości 150 egzemplarzy, srebrny trafi na rynek w ilości 200 sztuk. Każdy czasomierz na skórzano-gumowym, tłoczonym pasku z tytanowym zapięciem na trzpień.

Live at BaselWorld 2012
Live at BaselWorld 2012
Źródło: CORUM
Opracowanie: Łukasz Doskocz