Christie’s „Spectre – The Auction”, czyli gadżety Jamesa Bonda na licytacji

W drugiej połowie lutego londyński dom aukcyjny Christie’s zlicytuje szereg oryginalnych gadżetów i pamiątek z ostatniego filmu z Jamesem Bondem – „Spectre”. Wśród nich zegarki, na czele z prototypowym Seamasterem 300M.

Jeśli jesteście fanami 007 (tak jak ja), macie całkiem pokaźne rezerwy na bankowym koncie i chcielibyście sprawić sobie pamiątkę z planu ostatniego z „Bondów”, 16 lutego koniecznie zalogujcie się na stronę Christie’s – www.christies.com. Z okazji zbliżającej się premiery cyfrowych wydań „Spectre” – 24. z serii filmów, który do kina trafił w grudniu zeszłego roku i odnotował rekordowe wyniki oglądalności – uznany brytyjski dom aukcyjny zlicytuje 25 pozycji bezpośrednio związanych z tym obrazem. Cześć z nich trafi na aukcję on-line, część zlicytowana będzie tradycyjnie, 18 lutego w Londynie, przy King Street.

Pod młotek pójdzie m.in. biały smoking Craiga ze sceny w pociągu, maska z trupią czaszką z otwierającej film sceny w Meksyku, laptop Q, złoty pierścień z ośmiorniczką oraz garnitur Franza Oberchausera (zagranego przez Christopha Waltza) i unikatowy, zbudowany specjalnie na potrzeby „Spectre”, niesamowicie piękny Aston Martin DB10. Egzemplarz samochodu, który nie trafi do seryjnej produkcji, szacunkowo (i chyba dość ostrożnie) wyceniono na 1.300.000 – 1.900.000EUR.

Aston Martin DB10
Aston Martin DB10

4 spośród 25 „bondowskich” gadżetów stanowić będą zegarki. Najwyżej sprzedany zostanie zapewne prototypowy egzemplarz Omegi Seamaster 300M z nylonowym paskiem NATO (Lot 9), noszony w filmie przez Jamesa Bonda oczywiście (ten konkretny egzemplarz). Zegarek – bez wybuchowych usprawnień prosto z laboratorium Q – szacuje się na gdzieś pomiędzy 20.000 a 28.000EUR.

Seamaster 300M "Spectre"
Seamaster 300M „Spectre”

Lot 3 aukcji to złoty Longines Conquest Heritage – klasyczny zegarek na pasku ze srebrną tarczą i datownikiem. W filmie nosił go zawsze elegancki M czyli Ralph Fiennes, a do prywatnej kolekcji trafi za cenę z szacunkowego przedziału 6.500 – 9.000EUR.

Longines Conquest Heritage
Longines Conquest Heritage

Rado D-star Automatic Chronograph na ekranie kinowym mogło umknąć waszej uwadze, bo zegarek nosił wielki (prawie 2m wzrostu) Mr.Hinx, czyli człowiek od mokrej roboty organizacji Spectre, grany przez Davida Bautiste. Jego egzemplarz – Lot 14 – wyceniony jest wstępnie na 5.200 do 7.800EUR.

Rado D-star Automatic Chronograph
Rado D-star Automatic Chronograph

Ostatni filmowy zegarek lutowej aukcji to seryjny, choć opatrzony okolicznościowym grawerem Seamster 300M, który w prezencie od producentów dostał (a teraz przekazał na licytację) Jesper Kristensen czyli filmowy Mr. White. Szacowana cena za Lot 21 to 9.100 – 12.000EUR.

Warto podkreślić też, ze cały dochód z aukcji przekazany zostanie na cele charytatywne, w tym na organizację Lekarze Bez Barier (MSF) oraz United Nations Mine Action Service (UNMAS).

Katalog aukcji Christie’s „Spectre” znajdziecie TUTAJ.