Cartier Tank Americaine w stali – 100 lat modelu Tank (część 2)

10 dekad temu na rynek trafił jeden z najbardziej kultowych obecnie zegarków – Tank. Z okazji okrągłego, wiekowego jubileuszu manufaktura wypuściła kilka nowych modeli, w tym stalowe wersje Tank Americaine.

Jak mogliście już przeczytać w przygotowanym przez Magdę opracowaniu o 100-leciu Cartiera Tank, ten kultowy „prostokąciak” wpisał się w historię zegarmistrzostwa złotymi zgłoskami. Obok Reverso od Jaeger-LeCoultre Tank jest bez dwóch zdań największą zegarkową ikoną w nieokrągłej kopercie. To, że był pierwszym zegarkiem zaprojektowanym z myślą o nadgarstku, to ledwie mały fragment jego bogatej i obfitej w przeróżne referencje historii. Historii, która dalej pisze swoje kolejne rozdziały. Spośród szeregu przygotowanych na setne urodziny modeli ciekawie prezentuje się szkieletowany Cintree Skeleton (w kopercie ze złota i z manualnie nakręcanym kalibrem) oraz Americaine w kopercie ze stali.

Cartier Tank Cintree Skeleton
Cartier Tank Cintree Skeleton

Small, Medium i Large Americaine swoją formą i detalami idealnie wpisują się w tzw. DNA kolekcji. Prostokątne, wyciągnięte w pionie koperty maja wyoblone, wypolerowane boki z płynnie zintegrowanymi uszami i satynowany środek z szafirowym, prostokątnym szkłem. Po prawej stronie umocowano kanciastą koronkę z niebieskim, szafirowym kaboszonem.

Cartier Tank Americaine
Cartier Tank Americaine

Obok kształtu koperty znakiem rozpoznawczym Tanków jest tarcza – zazwyczaj jasna i z charakterystycznymi, rzymskimi, dużymi indeksami, skalą minutową i błękitnymi, prostymi wskazówkami.

Cartier Tank Americaine
Cartier Tank Americaine

Najmniejsza, dedykowana paniom wersja Americaine w stali ma 34.8 x 19 mm i kwarcowy mechanizm bez sekundnika. Model średni to 41.6 x 22.6 mm i automatyczny kaliber ETA – ten sam, co w największej wersji 45.1 x 26.6 mm. Całą trójkę zestawiono z niebieskim paskiem ze skóry aligatora i stalową klamerką. Ceny zegarków to odpowiednio 3.850 EUR (~16.300 PLN), 4.900 EUR (~20.800 PLN) i 5.500 EUR (~23.300 PLN).