Breitling Premier – Chronograph, Day-Date oraz Automatic [dostępność, cena]

Zainspirowana modelami z lat 40. ubiegłego wieku kolekcja Premier ma być propozycją zegarka na co dzień – eleganckiego, ale bez technicznego charakteru, obecnego w pozostałych modelach firmy Breitling.

Pod wodzą Georgesa Kerna Breitling przeszedł ostatnimi czasy spore zmiany. Nowy CEO rozpoczął swoje rządy od przeorganizowania firmy i uporządkowania jej bogatej, ale nieco chaotycznej oferty. W wydaniu Kerna Breitling ma mieć portfolio jasno podzielone na odrębne światy, wpływające na charakter przypisanych im czasomierzy. I tak Navitimer wylądował w linii Air, Transocean w linii Sea, a Chronomat w linii Universal. Dla nowej kolekcji, nazwanej Premier, wymyślono odrębną rodzinę – Land – mającą skupiać w sobie dość klasyczne zegarki na co dzień. Protoplastą nowych modeli (jest ich w sumie 5) była zaprezentowana na początku czwartej dekady XX wieku linia o tej samej nazwie. Tamta składała się z małych (jak na obecne czasy) 36 i 38 mm modeli, najczęściej w złotych kopertach o tradycyjnej formie i z flagową komplikacją marki – chronografem.

Breitling Premier 1943
Breitling Premier 1943

Współczesny Premier jest w zamyśle inspirowany stylistyką retro, ale nowoczesny w gabarytach i mechanice. Zegarki z tej linii mierzą od 40 do 42 mm, zrobione są ze stali, zestawione z szeroką gamą pasków ze skóry oraz stalowych bransolet i napędzane automatycznymi kalibrami – jednym manufakturowym i dwoma od zewnętrznych dostawców.

Premier B01 Chronograph 42

Flagowy w nowej kolekcji jest wyposażony w manufakturowy kaliber B01 chronograf, zaoferowany w dwóch wariantach kolorystycznych. Srebrna albo niebieska tarcza z ciemnymi totalizatorami ma układ bi-compax (godz.3-9) plus okienko datownika na wysokości godz.6. Zamknięto ją w 42 mm kopercie (13,65 mm grubości, WR 100m) z szafirowym frontem i deklem.

Breitling Premier B01 Chronograph 42
Breitling Premier B01 Chronograph 42
Breitling Premier B01 Chronograph 42
Breitling Premier B01 Chronograph 42

Od strony mechanicznej wspomniany już kaliber B01 zapewnia 70h rezerwy chodu, stoper zdolny zmierzyć do 30 minut czasu oraz certyfikat chronometru COSC. Zależnie od opcji paska zegarek kosztuje od 8.400USD (~31.830PLN) do 8.700USD (~32.970PLN).


Premier Chronograph 42

Mniej imponujący mechanicznie, ale zbliżony stylistyką jest drugi w zestawieniu model ze stoperem. W Chronograph 42 (numer oznacza średnicę koperty) zastosowano kaliber 13 (na bazie Valjoux 7750) z trzema małymi totalizatorami na granatowej bądź czarnej tarczy z białym, zewnętrznym ringiem tachymetru.

Breitling Premier Chronograph 42
Breitling Premier Chronograph 42

Chronograph 42 można będzie kupić w zestawie z bransoletą lub jednym ze skórzanych pasków. Ceny modelu zaczną się od 5.800USD (~21.980PLN).


Premier Automatic Day-Date 40

Opakowany w mniejszą, 40 mm kopertę jest model z komplikacją podwójnego datownika, pokazującego aktualną datę oraz dzień tygodnia. Wskazania te rozłożono na dwa okienka po przeciwległych stronach czarnego albo srebrnego cyferblatu.

Breitling Premier Automatic Day-Date 40
Breitling Premier Automatic Day-Date 40

W Day-Date 40 pracuje automatyczny kaliber 45 z 40h rezerwą chodu, zbudowany na bazie ETY 2834-2. Ceny modelu Premier z datą i dniem tygodnia zaczynają się od 4.000USD (~16.670PLN).


Premier Automatic 40

Najprostszy w całym zestawieniu jest 40 mm model Automatic z małą sekundą na godz.6 srebrnego, antracytowego albo niebieskiego cyferblatu. Napędzany kalibrem 37 (ETA 2895-2, 40h rezerwy) zegarek, w opcjach z paskiem albo bransoletą, kosztować będzie od 4.000USD (~15.150PLN).

Breitling Premier Automatic 40
Breitling Premier Automatic 40

Premier B01 Chronograph 42 Bentley British Racing Green

Poza bazową linią Premier, Breitling pokazał także nowy model zegarka zadedykowanego swojemu długoletniemu partnerowi motoryzacyjnemu – marce Bentley. Breitling for Bentley do tej pory były raczej dużymi, krzykliwymi, często nowoczesnymi zegarkami w złocie albo karbonie – tym razem jednak postawiono na klasykę i tradycyjną, brytyjską zieleń.

Breitling Premier B01 Chronograph 42 Bentley British Racing Green
Breitling Premier B01 Chronograph 42 Bentley British Racing Green

Techniczne Premier B01 Chronograph 42 Bentley nie różni się niczym od podstawowych modeli na kalibrze B01 (patrz wyżej). Zegarek wyróżnia natomiast kolorystyka tarczy (zieleń zestawiona z ciemnymi licznikami oraz drobnymi akcentami w czerwieni), zielony pasek oraz mała, stalowa tabliczka z napisem „Bentley”, przytwierdzona do boku koperty. Nielimitowany B01 Bentley kosztuje 8.500USD (~32.200PLN).

W przyszłym roku Bentley Motors obchodzić będzie swoje stulecie – i z tej okazji Breitling już zapowiedział premierę limitowanego, dedykowanego czasomierza.