Breitling Navitimer Cosmonaut
Najnowszy w kultowej kolekcji Navitimer model Cosmonaute celebruje okrągłą, 50. rocznicę pierwszego „zegarka w kosmosie”. To jednocześnie premiera pierwszego, manufakturowego kalibru z naciągiem manualnym – Calibre 02.
Dokładnie 24 maja roku 1962, przypięty do nadgarstka astronauty Scotta Carpentera, zegarek Breitling Navitimer stał się pierwszym mechanicznym czasomierzem w przestrzeni kosmicznej. Będąca częścią programu kosmicznego Mercury kapsuła Aurora 7, sterowana przez Carpentera, okrążyła 3-krotnie orbitę ziemską, lądując następnie bezpiecznie w wodach Oceanu Atlantyckiego. I choć powszechnie skojarzenie zegarka i kosmosu to głównie OMEGA i jej Speedmaster (pierwszy i jedyny czasomierz na powierzchni Księżyca), to właśnie specyficzny model manufaktury Breitling jako pierwszy znalazł się w przestrzeni kosmicznej, dalej, niż jakikolwiek inny czasomierz w historii. Charakterystyczne cechy tamtego Navitimera to 24-godzinne wskazanie czasu (umożliwiające rozróżnienie dnia od nocy) i manualnie nakręcany mechanizm z chronografem (użycie werku automatycznego byłoby w stanie nieważkości bezzasadne). 50 lat po misji kapsuły Aurora 7, Breitling przygotował rocznicową, limitowaną do 1962 sztuk edycję Navitimera Cosmonaute, bezpośrednio nawiązującą do historycznego modelu. Jedna z równoległych premier światowych zegarka odbyła się w Warszawie – oczywiście 24 maja. Na zaproszenie firmy APART czasomierz zaprezentował Markus Scharinger z Breiltinga.
Współczesny Navitimer Cosmonaute to doskonale znany i sprawdzony design linii Navitimer połączony z nowym, manufakturowym kalibrem. 43mm, stalowa koperta z rowkowanym bezelem, szafirowym szkłem i pełnym deklem (z wygrawerowanymi insygniami misji Aurora 7) kryje w sobie pierwszy, in-housowy kaliber Breitlinga z naciągiem ręcznym – Calibre 02. Mechanizm bazuje w dużej mierze na automatycznym chronografie 01 i wykorzystuje jego najlepsze cechy i rozwiązania, w tym koło kolumnowe i wertykalne sprzęgło, gwarantujące płynne i precyzyjne operowanie stoperem. Calibre 02 ma 70-godzinną rezerwę chodu, 4-Hercowy balans, chronograf umożliwiający mierzenie do 12 godzin oraz datownik.
Wszystkie funkcje zaprezentowane są na dość bogatej i charakterystycznej, czarnej tarczy z zewnętrzną, białą skalą suwaka logarytmicznego, dzięki któremu można wykonać cały szereg przeliczeń i obliczeń związanych z awiacją (po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją). Czarny cyferblat kontrastuje z białymi, ozdobionymi szlifem koncentrycznym totalizatorami stopera i małej sekundy (na godzinie 9). Czas wskazują dwie stalowe wskazówki z masą luminescencyjną, z której wykonane są również indeksy godzinowe (w systemie 24-godzinnym). Całość kompozycji wieńczy polerowane i nakładane logo manufaktury – uskrzydlona litera B.
Każdy z egzemplarzy limitowanego Navitimera Cosmonaute oferowany będzie na skórzanym pasku.
Opracowanie: Łukasz Doskocz