Breguet Type XXI 3817 – Basel 2016 [zdjęcia live, cena]

Breguet to jedna z tych zegarmistrzowskich manufaktur, które kojarzą się nieodzownie z klasyką i wielkimi komplikacjami. I choć wiele w tym prawdy, chronograf Type XXI jest jak przysłowiowy wyjątek od reguły.

Abraham-Louis Breguet to chyba najbardziej znana postać historii zegarmistrzostwa. I to w sumie za sprawą jednego tylko wynalazku, który zresztą dzisiaj pełni zazwyczaj funkcję dekoracyjną. Tworzący na przełomie XVIII i XIX wieku Breguet wynalazł tourbillona, czyli zamknięty w wirującej klatce wychwyt. Konstrukcja ta miała zniwelować negatywny wpływ grawitacji na delikatny regulator zegarka kieszonkowego, ale z czasem z powodzeniem przyjęła się w zegarkach naręcznych. Poza tourbillonem francuski (z pochodzenia) zegarmistrz opatentował jeszcze kilka innych rozwiązań, które dzisiaj z powodzeniem powiela i rozwija sygnowana jego nazwiskiem marka. Niewielu wie natomiast, że klan Breguetów miał równie wiele wspólnego z lotnictwem.

Louis Charles Breguet, praprawnuk Abraham Louisa, z powodzeniem parał się projektowaniem maszyn latających, na czele z samolotem Breguet XIV z roku 1916. Równolegle powstawały również czasomierze, począwszy od zegarów pokładowych po pierwszy naręcznych chronograf z 1935 roku. Protoplastą zegarka, o którym przeczytacie za moment, był model Type XX, stworzony dla armii francuskiej.

Type XXI 3817 jest kolejną wersją lotniczego chronografu Bregueta, utrzymanego w dość charakterystycznej stylistyce i z manufakturowym kalibrem w środku. Wizualnie wersja z 2016 roku nie odbiega daleko od pierwowzoru, ani np. od wersji Type XX Ref.3800 z 2008 roku, należącej do naszego znajomego.

Breguet Type XX / foto: monochrome-watches.com
Breguet Type XX / foto: monochrome-watches.com

Stalowa, dosyć masywna i wysoka na jakieś 15mm koperta (na oko) ma 42mm średnicy, ząbkowane flanki, bezel z podziałką minutową i dwa szafirowe szkła (szafirowy dekiel po raz pierwszy w historii linii). Tarcza jest jasnoszara, z beżowymi aplikacjami w formie dużych, arabskich indeksów i wypełnienia wskazówek.

Breguet Type XXI 3817
Breguet Type XXI 3817
Breguet Type XXI 3817
Breguet Type XXI 3817

Trzy małe tarcze odpowiadają za wskazanie sekund (godz.9), pomiar 12h stopera (godz.6) oraz 24h wskazanie czasu (na godz.3), podzielone giloszowaniem na dzień i noc. Minuty i sekundy mierzone przez chronograf to dwie wskazówki, zamontowane w centralnej osi, razem ze wskazówką godzinową i minutową. Wskazania uzupełnia datownik na godz.6. Do tego dochodzi jeszcze lekko podniesiony pierścień minutowy, okalający cyferblat.

Breguet Type XXI 3817
Breguet Type XXI 3817

Widoczny przez wspomniane, szafirowe okno dekla kaliber to manufakturowa konstrukcja Bregueta z krzemowym włosem i krzemowymi elementami kotwicy wychwytu, flybackiem i dwiema dobami rezerwy chodu. Cal. 584Q/2 ozdobiono całkiem estetycznie, na czele z pasami genewskimi, polerowanymi krawędziami mostków oraz złoceniami i „diamentowym” szlifem na wahniku. Jak na sportowo-militarny zegarek, bardzo ładnie.

Cal. 584Q/2
Cal. 584Q/2 / foto: monochrome-watches.com

Breguet Type XXI 3817 na brązowym pasku ze zmatowionej skóry cielęcej z beżową nitką kosztować będzie 13.500EUR (~59.200PLN).

Breguet Type XXI 3817
Breguet Type XXI 3817