Basel 2012: Maurice Lacroix Masterpiece Lune Retrograde

Flagowa kolekcja Maurice Lacroix – Masterpiece – wzbogaci się wkrótce o utrzymany w minimalistycznej stylistyce model z retrograde’owym datownikiem i fazami księżyca.

Każda szanująca się manufaktura zegarkowa ma w swoim portoflio kolekcję flagową. Pod pojęciem tym kryje się zwyczajowo linia czasomierzy oferujących to co najlepsze i najwartościowsze ma do zaoferowania dana firma – crème de la crème swoich zegarmistrzowskich i designerskich możliwości. W przypadku Maurice Lacroix rolę flagowej spełnia linia Masterpiece z kilkoma własnymi, manufakturowymi kalibrami napędzającymi modele takie jak choćby Le Chronographe, Rou Carre, Squelette i Lune Retrograde. Marcowe targi BaselWorld przyniosą nowe (a raczej inaczej zinterpretowane) wcielenie tego ostatniego, przygotowanego w nieco bardziej klasycznej i eleganckiej formie.

Masterpiece Lune Retrograde
Masterpiece Lune Retrograde

Masterpiece Lune Retrograde – jak sama nazwa wskazuje – łączy w sobie dwie zegarmistrzowskie komplikacje: wskazanie faz księżyca oraz retrgorade (powracającą wskazówkę) – flagową komplikację manufaktury ML. Obie zawarte zostały w nowym, in-house’owym kalibrze ML 192 z naciągiem automatycznym (oryginalny, limitowany Lune Retrograde napędzał kaliber z ręcznym naciągiem). Drugi w dorobku marki mechanizm z naciągiem w postaci centralnie umieszczonego wahnika, ma 52 godzinną rezerwę chodu i balans taktowany z charakterystyczną raczej dla manualnych werków częstotliwością 18.000 A/h. Mające zarówno gorących zwolenników jak i przeciwników surowe wykończenie kalibru, to pionowe szczotkowanie zdobiące płyty i mostki, fazowane i wypolerowane krawędzie oraz szlif Grand Colimacon na dużym wahniku i kołach naciągowych.

kaliber ML 192
kaliber ML 192

Zamknięta w stalowej, wykończonej polerowaniem i szczotkowaniem, mierzącej 43mm średnicy kopercie tarcza dostępna będzie w trzech wariantach: grafitowo-czarnej i granatowej ze srebrnymi, rodowanymi aplikacjami oraz srebrnej z aplikacjami złotymi (mój faworyt). Wszystkie wykończone są delikatnym szlifem słonecznym. Minimalistyczna i surowa kompozycja cyferblatu z prostokątnymi indeksami i prostymi, subtelnymi wskazówkami, to ulokowana na godzinie 2 rezerwa chodu, umieszczona na godzinie 6 mała tarcza analogowego wskazania dni tygodnia oraz wpisanych weń faz księżyca i wreszcie wskazanie daty na godzinie 10. Rezerwa i data rozwiązane są za pomocą wspomnianej wcześniej komplikacji retrograde – wskazówki przemierzającej wpisaną w łuk skalę aż do jej końca i powrotnego skoku do pozycji wyjściowej.

Potencjalny nabywca modelu Lune Retrograde otrzyma do wyboru trzy paski ze skóry krokodyla: czarny z czarnym przeszyciem, matowy brązowy z brązowym przeszyciem oraz niebieski z niebieskim przeszyciem. Każdy zapinany na stalowe zapięcie z zatrzaskiem i zabezpieczającymi przyciskami.

Informacje techniczne:
Mechanizm: ML 192, automatyczny, 52h rezerwy chodu
Tarcza: czarna, srebrna, niebieska
Koperta: 43mm, stal, szafirowe szkło z antyrefleksem, szafirowy dekiel
Wodoszczelność: 50m (5 atm)
Pasek: skórzany (krokodyl) z zapięciem na zatrzask
Limitacja:

Źródło: Mauirce Lacroix
Opracowanie: Łukasz Doskocz