Aukcje Kieszonkowa Omega Władysława Szpilmana zlicytowana za 210 000 PLN (!)
Dom aukcyjny Desa Unicum zlicytował zestaw przedmiotów należących do legendarnego kompozytora i pianisty – Władysława Szpilmana. Wśród nich zegarek kieszonkowy Omega, który osiągnął cenę wielokrotnie wyższą od szacowanej.
Choć na polskich aukcjach rzadko widujemy zegarki, to czasem zdarza się, że pod młotek trafi model z niezwykle ciekawą historią, za którą kolekcjonerzy są skłonni zapłacić duże pieniądze. Jeden z takich czasomierzy znalazł właśnie nowego właściciela. Mowa o kieszonkowej Omedze w typie art deco z 1934 roku, która niegdyś należała do Władysława Szpilmana. Ten znany i utalentowany muzyk urodził się w 1911 roku, w Sosnowcu, w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny trafił do warszawskiego getta, gdzie cudem uniknął wywozu do obozu zagłady w Treblince. Szpilman całe swoje życie poświęcił muzyce. Zmarł w lipcu 2000 roku, w wieku 88 lat, a wkrótce potem jego losy zekranizował w filmie „Pianista” Roman Polański. (źródło: Wikipedia)
Teraz – 20 lat po śmierci Szpilmana – Desa Unicum zorganizowała aukcję, na którą trafiło 51 przedmiotów „Pianisty”. Wśród nich znalazł się między innymi zegar podróżny, pióro Montblanc, szachy, fortepian, fajki, spinki do mankietów oraz zegarek kieszonkowy Omega, który „przetrwał z Władysławem wszystkie jego przygody”. Cytując opis – wymiary zegarka to 47 mm, a numer seryjny 8170957. Ma srebrną kopertę i wskazówkę, na tarczy cyfry arabskie, a z tyłu koperty geometryczną, giloszowaną dekorację. Do zegarka dołączony jest łańcuszek o długości 34,5 cm.
Zegarek Władek kupił, gdy zaczął występować jako zawodowy pianista, w pierwszej połowie lat 30. Wtedy było modnym mieć go do fraka. A już krzykiem mody był zegarek z długą dewizką. Na ogół ludzie kupowali złote zegarki, ale zaprzyjaźniony z mężem dyrygent Dłużyński powiedział: „Władku, jesteś młodym chłopakiem. Nie wypada, żebyś miał złoty zegarek, kup sobie srebrny”. Posłuchał go i tak zrobił. Ten srebrny zegarek przetrwał z nim wszystkie jego straszne przygody. Podobnie jak wieczne pióro Montblanc.
„Żona pianisty. Halina Szpilman w rozmowie z Filipem Mazurczakiem”, Kraków 2020, s. 61-62
Omega „Pianisty” sprzedana za niemal ćwierć miliona!
Desa Unicum szacowała wartość Omegi na 10 000 – 16 000 PLN. Tymczasem młotek zatrzymał się na kwocie 210 000 PLN. Po doliczeniu opłaty aukcyjnej w wysokości 18%, nabywca zapłaci za zegarek 247 800 PLN. To – biorąc pod uwagę polskie realia – niezwykle wysoka cena. Pozostaje pogratulować zwycięzcy i mieć nadzieję, że podobne aukcje będą się nad Wisłą odbywały coraz częściej.
Warto dodać, że zegar podróżny Szpilmana zlicytowano za 4 200 PLN (szacowana cena 1 000 – 1 500 PLN), natomiast zestaw dwóch stoperów za 12 000 PLN (estymacja 1 000 – 1 400 PLN).