Aukcyjny rekord Omegi – Tourbillon 30 I sprzedany za 1.428.500 CHF (!)
Gwiazdą drugiego dnia genewskiej aukcji Geneva Watch Auction Six, organizowanej przez dom Phillips, był nie Patek czy Rolex, a Omega. Model Tourbillon 30 I z 1947 roku, uznawany za jeden z pierwszych naręcznych zegarków z wirującym balansem, sprzedano za niemal 1,5 mln CHF. To rekord Omegi na rynku aukcyjnym!
Tourbillon to wynalazek Abrahama Louisa Bregueta, opatentowany przez niego na początku XIX wieku. Wirujący balans miał w założeniu poprawiać precyzję chodu zegarków kieszonkowych, a po ponad 100 latach – już ze względów głównie estetycznych – trafił również do modeli naręcznych. Prototyp takiego czasomierza pokazano w okolicy roku 1931 i nie pochodził ze Szwajcarii (zrobił go francuski Lip). Pierwszy tourbillon „Swiss-Made” był dziełem… Omegi. W 1947 roku firma z Biel przygotowała kilkanaście 30-milimetrowych, manualnie nakręcanych mechanizmów z tą komplikacją, oznaczonych numerem 30 I.
Werki z klatką wykonującą jeden pełny obrót w 7,5 minuty stworzono z myślą o starcie w konkursach, w których badano precyzję chodu. Okazało się, że poradziły sobie tam całkiem nieźle. Ostatecznie jednak zegarki z tourbillonem – jako jedną z topowych komplikacji – swój rozkwit przeżywały głównie w latach 80. minionego stulecia za sprawą firm takich jak Franck Muller czy Breguet.
Wspomniany mechanizm 30 I powstał w ilości 12 sztuk. W 1987 Omega odnalazła 7 z nich, przebudowała je i – już zamknięte w odpowiednie koperty – zaoferowała kolekcjonerom (dwa z nich sprzedano w 2007 na aukcji Omegamania domu Antiquorum za ponad 200.000 CHF każdy). Sprawa nie dotyczyła wyjątkowego, trzynastego egzemplarza, który jak się okazało, zmontowano w pełnowartościowy, działający zegarek już w 1947 roku. To pierwszy szwajcarski czasomierz naręczny z tourbillonem i właśnie jego dotyczyła aukcja.
Szacunki zakładały 100.000 – 200.000 CHF. Tymczasem młotek w dłoni Aurela Bacsa z domu Phillips zatrzymał się na rekordowej dla firmy z Biel kwocie 1.428.500 CHF (~5.215.000 PLN).
Po aukcji Daytony Paula Newmana to kolejny rekord domu Philips. Nowemu właścicielowi (i marce Omega) gratulujemy.