Admiral’s Cup Minute Repeater Tourbillon 45

Na zbliżające się targi BaselWorld 2010 manufaktura CORUM postanowiła przygotować wyjątkowy zegarek. Z okazji 50-lecia kolekcji Admiral’s Cup powstanie czasomierz Minute Repeater Tourbillon 45 w bardzo limitowanej ilości egzemplarzy.

Od pół wieku kolekcja Admiral’s Cup hołduje miłośnikom morza. W tak okrągłe urodziny linii, będącej ikoną marki, przygotowany zostanie model zawierający w sobie dwie najbardziej cenione zegarmistrzowskie komplikacje: repetier minutowy oraz tourbillon.

foto: corum.ch
foto: corum.ch

Kaliber CO 010, który napędzać będzie ten wyjątkowy zegarek, powstawał w warsztatach manufaktury CORUM przeszło dwa lata, przy udziale ponad tuzina najlepiej wykwalifikowanych specjalistów. Każdy z jego komponentów został zaprojektowany i wykonany z troską o zapewnienie precyzji i piękna wygrywanych przez repetier minutowy dźwięków. Zadbano o doskonałe wartości mocy, prawidłowości tonów, czystości i czasy trwania poszczególnych dźwięków. Do wykonania części użyto specjalnych stopów stali oraz nowoczesnych materiałów, które pozostaną tajemnicą firmy. Precyzję pracy mechanizmu gwarantuje troubillon z krzemowym wychwytem i paletami.

foto: corum.ch
foto: corum.ch

Ręcznie nakręcany kaliber mierzy 32×5.35mm i zapewnia rezerwę chodu 72h. Równie dużą wagę, jak do parametrów technicznych, przyłożono do wykończenia mechanizmu. Ręcznie udekorowano wszystkie elementy i powierzchnie. Całość ozdobiono m.in.: groszkowaniem, polerowaniem oraz paskami Genewskimi. Całkowity czas potrzebny na jego zmontowanie to ponad 140 godzin, plus dodatkowe 10 na regulację i ustawienie repetycji.

foto: corum.ch
foto: corum.ch

Kaliber CO 010 umieszczony został w wykonanej z 18-karatowego różowego złota, mierzącej 45 mm średnicy kopercie. Tarczę modelu zastąpiono przydymionym, pokrytym PVD, szafirowym szkłem pozwalającym na obserwację pracujących elementów werku. Na tym samym szkle umieszczono grawerowane, złote napisy (CORUM, Minute Repeater, Tourbillon) oraz złote indeksy minutowe. Charakterystyczny dla linii Admiral’s Cup, 12-kątny bezel wykonany jest z satynowanego złota.

Nowatorsko rozwiązana została funkcja aktywowania mechanizmu repetycji minutowej. Zamiast tradycyjnej dźwigienki z boku koperty, do nakręcenia repetycji używa się bezela, który obraca się o 27 stopni w kierunku ruchu wskazówek zegara. Rozwiązanie to niweluje ryzyko uszkodzenia mechanizmu, a także pozwala na osiągnięcie wodoszczelności na poziomie 30 metrów (3 ATM) przy zachowaniu tradycyjnej, sportowej linii koperty.

CORUM Admiral’s Cup Minute Repeater Tourbillon 45 oficjalnie zaprezentowany zostanie publiczności podczas BaselWorld (18-25 marca). Do końca roku zostanie wyprodukowanych 10 egzemplarzy tego wyjątkowego czasomierza.

źródło: Corum
tłumaczenie i opracowanie: Łukasz Doskocz