Zenith El Primero A386 Phillips LE w stali i żółtym złocie [dostępność, cena]

Po unikatowym, platynowym El Primero przygotowanym na 50-lecie legendarnego kalibru Zenitha, dom aukcyjny Phillips zaprojektował dwa kolejne, jubileuszowe modele zegarka – tym razem dostępne w nieco szerszej limitacji. Oba są mocno inspirowane stylistyką retro.

250 000 CHF (~970 000 PLN) – za tyle dokładnie zlicytowano unikatowy, platynowy model El Primero z tarczą z lapis lazuli, przygotowany przez Zenitha razem z domem aukcyjnym Phillips (pisaliśmy o nim TUTAJ). Jeśli nie udało Wam się kupić tego egzemplarza, a mimo to jest w Was nieodparta chęć posiadania El Primero sygnowanego przez Phillipsa, obie firmy wyszły tym oczekiwaniom naprzeciw. Dwie kolejne, zaprojektowane wspólnie referencje El Primero, dostępne będą w łącznie 69 egzemplarzach – oczywiście liczba ta to ukłon w kierunku roku debiutu kultowego chronografu.

Zenith El Primero A386 Phillips LE (unikatowy egzemplarz w platynie w środku)
Zenith El Primero A386 Phillips LE (unikatowy egzemplarz w platynie w środku)

Dwie limitowane wersje El Primero A386, modelu wiernie nawiązującego do oryginału, stylistycznie mocno czerpią z klimatów vintage. Pierwsza z nich opakowana jest w stal, druga zaś w żółte złoto. W obu przypadkach zachowano tradycyjne proporcje klasycznej, 38 mm koperty z dwoma szafirowymi szkłami i zestawem dwóch przycisków „pump-pushers” do obsługi stopera. Stoper ten jest integralną częścią automatycznego kalibru El Primero 400 z 50h rezerwą chodu i kultowym wręcz, 5Hz balansem (36.000 A/h).

kaliber El Primero 400
kaliber El Primero 400

Złoty zegarek El Primero A386 Phillips, limitowany w liczbie 20 egzemplarzy, zestawiono z czarno-złotym cyferblatem. Projekt stylistycznie nawiązuje do historycznych modeli Rolex Daytona „John Player Special”, i choć nigdy wcześniej taka kolorystyka nie była używana w zegarku Zenitha – bardzo mu pasuje.

Zenith El Primero A386 Phillips LE
Zenith El Primero A386 Phillips LE

Stalowy wariant, wykonany w liczbie 49 egzemplarzy, ma zamkniętą pod przednim szafirem srebrną tarczę z totalizatorami w trzech odcieniach brązu. To oczywiście nawiązanie do poszukiwanych i cenionych przez kolekcjonerów cyferblatów „tropical”, z charakterystycznym, brązowym odbarwieniem.

Zenith El Primero A386 Phillips LE
Zenith El Primero A386 Phillips LE

Każdy z 20 egzemplarzy złotego El Primero A386 Phillips wyceniono na 20 000 CHF (~78 000 PLN). Stalowy jest o ponad połowę tańszy – jedna sztuka kosztuje 8 000 CHF (~31 100 PLN). Oba dostępne są oczywiście tylko za pośrednictwem Phillipsa. Oficjalną stronę znajdziecie TUTAJ.

Zenith El Primero A386 Phillips LE

Producent Zenith
Nazwa modelu El Primero A386 Phillips LE
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu El Primero 400
Rezerwa chodu (h) 50
Średnica (mm) 38
Wysokość (mm) 12,6
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany
Limitacja 69