Historia marki Audemars Piguet

Historia marki

Od roku 1875

Korzenie zegarmistrzostwa leżą głeboko w ludzkim sercu i szwajcarskich górach – manufaktura Audemars Piguet narodziła się w wiosce Le Brassus w Valle de Joux.

Audemars Piguet
Audemars Piguet

W tym to paśmie gór Jury rozpościerającym się na wysokości 1000 metrów, charakter mieszkańców ukształtowany został kontaktem z szorstkim klimatem środowiska naturalnego, które poskromione może być tylko przez okazany respekt.

Jules Louis Audemars i Edward Auguste Piguet
Jules Louis Audemars i Edward Auguste Piguet

Dwaj rodowici mieszkańcy regionu – Jules Louis Audemars, urodzony w roku 1851 w rodzinie zegarmistrzów z Le Brassus oraz Edward August Piguet, również z zegarmistrzowskiej rodziny z Vallee de Joux – sprawili, że nazwa wioski została rozsławiona daleko poza jej granicami. Pierwszy z nich otworzył własny warsztat na rodzinnej farmie w roku 1875, drugi zaś pracował na własną rękę aż do dnia założenia wspólnej oficyny w roku 1881.

Audemars Piguet
Audemars Piguet

Odosobniona wioska umożliwiała cierpliwą obserwację ludzkiej natury, szansę wykorzystania pulsującego, płynnie rozwijającego się społeczeństwa. Rewolucja przemysłowa radykalnie zmianiła transport i pracę przynosząc wysyp inżynierów, przedsiębiorców i długodystansowych podróżników. Jules Louis Audemars i Edward August Piguet szybko pojęli naturę nowego porządku i jasno określili cel powołania manufaktury. Miała ona projektować i tworzyć (własnym sumptem) skomplikowane zegarki mechaniczne.

Produkowane czasomierze miały być praktyczne, a wprowadzane w nich komplikacje – wpływać na zwiększenie precyzji. I tak w roku 1882 manufaktura przedstawiła kieszonkowy zegarek Grande Compllication z centralnym licznikiem minutowym. Model ten poprzedził pokazany 10 lat później naręczny repetier minutowy.

W Vallee de Joux obopólne zaufanie i respekt stanowiły fundamenty relacji międzyludzkich. Zaangażowanie i poświecenie duetu Audemars – Piguet oraz postawienie na bliski kontakt z klientami – podejście, które stało się korporacyjną filozofią firmy, wspartą determinacją w dążeniu do innowacji – dało efekty.

Oparta na tych założeniach i strategii marka odniosła spektakularny sukces. Do roku 1907 zatrudniała 70 doświadczonych pracowników wykorzystujących narzędzia i metody będące w ówczesnej awangardzie technologicznej. W roku 1915 Audemars Piguet zaprezentował najmniejszy w historii (15.8mm średnicy) mechanizm z repetycją 5-minutową. W roku 1924 pierwszy czasomierz ze skaczącą godziną (Jumping Hour). Manufaktura stała się wzorem na polu kalibrów z repetycjami i skaczącymi wskazaniami dzięki wyjątkowemu fachowi swoich artystów i zegarmistrzów. AP specjalizował się również w kalibrach miniaturowych i ekstra-płaskich. Rok 1925 to premiera kieszonkowego mechanizmu grubości 1.32mm.

Firma weszła również w komplikację otwartych, szkieletowanych mechanizmów tworząc w 1934 roku pierwszą szkieletowaną kieszonkę. Jednak to superpłaskie kalibry pozostały ulubionym polem działania. 1946 to premiera najcieńszego zegarka na rękę (1.64mm); 1967 najcieńszy wieczny kalendarz z automatycznym mechanizmem z centralnym wahnikiem (2.45mm) i wreszcie rok 1987 i pierwszy ekstra-płaski tourbillion automatyczny na rękę (5.5mm łącznie z kopertą).

Royal Oak
Royal Oak

Ustanawianie kolejnych rekordów przekazuje pasję doskonałego zegarmistrzostwa odziedziczoną po założycielach firmy. W roku 1972 Audemars Piguet na zawsze przetransformował zegarkowe kanony prezentując model Royal Oak. Jego stalowy, 8-kątny bezel wyniósł stal do rangi materiału luksusowego i zrewolucjonizował podejście do tematu luksusowego zegarka. Wywołując prawdziwy szok kulturowy czasomierz ucieleśniał siłę manufaktury i jej niezwykłą kreatywność.

Dziś Audemars Piguet kontynuuje swoją misję bazując na kilku pielęgnowanych priorytetach: kultywowaniu zanikającego rzemiosła przez promowanie jego praktyczności i przekazywaniu go nowym pokoleniom, utrwalaniu dziedzictwa bazującego na niezależności i najwyższych standardach oraz patrzenie w przyszłość z poszanowaniem globalnych problemów.

Audemars Piguet
Audemars Piguet

Jasmine Audemars

Jasmine Audemars
Jasmine Audemars

Duch niezależności dziedziczony w naszej firmie był doskonale wyrażony w 1972 roku, kiedy to Royal Oak wstrząsnął ówczesnymi konwenansami wyłamując się designerskim kodom. Minęło 40 lat, lecz Audemars Piguet napędzany jest ciągle tym samym entuzjazmem, a legenda Royal Oak jest nieustannie rozwijana. Wierna duchowi Vallee de Joux oraz tradycji innowacyjności i rzemiosła manufaktura z Le Brassus tworzy czasomierze natchnione miejscem, w którym się zrodziły. Konstruowane przez zegarmistrzów dążących do doskonałości zegarki prezentują nieustanną obsesję doskonałości i precyzji. Każda kolekcja Audemars Piguet ma swoją własną charakterystykę świadczącą o długoletnim doświadczeniu i imponujących możliwościach innowacyjności kultywowanych przez naszą manufakturę.

Jasmine Audemars
President of the Board of Directors