Patek Philippe Aquanaut Luce
Większa koperta połączona z paskiem, pierścień wysadzany brylantami, a dla podróżniczek kwarcowy model ze wskazaniami czasu dwóch stref – firma Patek Philippe pokazała nowe wersje zegarka Aquanaut Luce, jednego z odważniejszych projektów tej marki.
Dobre projekty, mimo upływu czasu się nie starzeją – tę zasadę potwierdza m.in. Aquanaut. Zegarek powstał w 1997 r., a jego koncepcja była inspirowana wyglądem jednego z najbardziej znanych, luksusowych modeli sportowych wszechczasów, czyli Nautilusa (też marki Patek Philippe). Aquanaut trochę przypominał Nautilusa (miał na przykład taki sam, ośmiokątny pierścień), lecz od pierwowzoru różniły go detale decydujące o nowocześniejszym wyglądzie (bardziej zaokrąglona koperta bez charakterystycznych, bocznych elementów). Damska wersja trafiła na rynek w 2004 r. Jej nazwa, Aquanaut Luce („luce” to po włosku światło) odnosiła się do ozdobnego pierścienia wysadzanego brylantami. Początkowo, damskiego Aquanauta można było kupić tylko we Włoszech i Hiszpanii, lecz po roku od premiery firma Patek Philippe zaczęła go sprzedawać na całym świecie. Od tamtej pory, Aquanaut Luce pojawiał się z różnokolorowymi tarczami, m.in. z jasnobrązową lub perłowobiałą.
W tym roku mija 17 lat od wprowadzenia damskiej wersji i nie zważając na to, że rocznica nie jest okrągła, firma Patek Philippe wprowadza pięć całkiem nowych wariantów. Trzy z nich mają stalowe koperty, kwarcowe mechanizmy i tarcze w kolorze czarnym, białym lub khaki. Czwarty to elegancka wersja, tj. Aquanaut Luce Automatic opakowany w złotą kopertę (różowe złoto) i napędzany mechanizmem z automatycznym naciągiem. Kaliber 26-330 S C powstał we własnej manufakturze i ma nowoczesną konstrukcję, dla której Patek Philippe zgłosił dwa patenty. Przydatna funkcja zatrzymania sekundnika pozwala w nim na ustawienie czasu z dokładnością do 1 s.
Ostatnią nowością jest Aquanaut Luce Travel Time w kopercie z różowego złota i z kwarcowym mechanizmem wskazującym czas dwóch stref.
Przejdźmy teraz do konkretów. W porównaniu z poprzednimi wersjami, nowy Aquanaut Luce jest dużo większy: jego obudowa ma średnicę 38,8, a nie jak dotychczas 35,6 mm. Ponad 3 mm to spora różnica, która wpływa m.in. na zmianę proporcji całego zegarka. W serii zmieniono też pasek, a raczej sposób jego mocowania. Teraz koperta tworzy z paskiem spójną całość, więc Aquanaut Luce dołącza do grupy bardzo modnych zegarków utrzymanych w stylu tzw. sportowej elegancji. Kompozytowy pasek (ma taki sam odcień jak tarcza) jest bardzo odporny na ścieranie, działanie słonej wody oraz promieniowanie UV, idealnie pasuje więc do sportowego modelu. Podobnie jak zakręcana koronka zapewniająca wodoszczelność do 120 m.
Większa obudowa to też większy pierścień: w nowym modelu Aquanaut Luce pierścień jest wysadzany 48 brylantami o wadze ok. 1,11 kr (w poprzednich wersjach było ich 46).
Tymczasem bez zmian pozostaje wygląd tarczy (oczywiście pomijając jej wielkość). Tło dla wskazań tworzą wytłoczone, przecinające się linie (poziome i pionowe), które układają się we wzór przypominający południki i równoleżniki naniesione na mapę świata. Ten sam motyw powtarza się na pasku stanowiącym atrakcyjne przedłużenie koperty.
W dużym zbliżeniu widać zagłębienia i kilka poziomów tarczy. Na przykład wskazania datownika na godz. 3 leżą poniżej podziałki minutowej i grubych, nakładanych arabskich cyfr, które w zależności od wersji, są zrobione z białego lub różowego złota (podobnie jak wskazówki). Tarcza jest bardzo czytelna zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ wskazówki oraz punkty na podziałce minutowej zostały pokryte grubą warstwą masy świecącej.
Na koniec zostawiłam ciekawostkę, tj. model Aquanaut Luce Travel Time. W uproszczeniu można powiedzieć, że ta wersja powstała dla podróżniczek (a z pewnością dla osób, którym przydają się wskazania czasu dwóch stref). Aquanaut Luce Travel Time ma nowy, kwarcowy mechanizm (kaliber E 23-250 S FUS 24H) z innowacyjnym systemem ustawiania czasu drugiej strefy. Wszystkie wskazania są w nim bowiem obsługiwane za pomocą koronki: aby ustawić czas drugiej strefy, wystarczy odciągnąć koronkę do pozycji środkowej i w przód lub tył przestawić „pełną” wskazówkę godzinową (wskazówka przeskakuje w odstępach godzinowych), po czym wcisnąć koronkę. Wskazówka godzinowa obsługująca czas domowy jest szkieletowana, co ułatwia orientację oraz nie zaburza harmonijnego projektu tarczy. Z nią (oraz oczywiście ze wskazówką minutową) współpracuje wskaźnik dzień/noc. A zatem gdy w oknie na godz. 6 widać granatowy prostokąt, to oznacza, że w domu jest wieczór lub noc, a kiedy biały: poranek lub przedpołudnie. Jeżeli właścicielka zegarka chce, aby zegarek wskazywał czas tylko jednej strefy, to za pomocą koronki może ustawić wskazówki godzinowe w tej samej pozycji (jedna nad drugą).
Aquanaut Luce Travel Time ma wprawdzie taką samą kopertę, lecz ze względu na funkcję czasu drugiej strefy, jego koronka nie jest zakręcana, a co za tym idzie, zmniejsza się wodoszczelność zegarka do 60 m.