Cartier Baignoire – SIHH 2019
Na początku szokował swoją nietypową kopertą oraz nazwą, by później stać się symbolem francuskiego szyku. Jego miłośniczkami były charyzmatyczne aktorki: Catherine Deneuve, Romy Schneider i Jeanne Moreau. W tym roku model Baignoire marki Cartier powraca w nowych, współczesnych wersjach.
Historia tego zegarka zaczęła się dawno, bo w 1912 r., czyli w czasach, kiedy w firmie Cartier projektowaniem zajmował się genialny designer Louis Cartier. Jak większość geniuszy, L. Cartier nie podążał za modą. Można nawet powiedzieć, że lubił iść pod prąd.
Kiedy więc na początku XX w. niemal wszystkie zegarki miały okrągłe koperty, Cartier, nie zważając na obowiązujące tendencje, zaproponował zegarek z rozciągniętą, owalną obudową. Kształt koperty z charakterystycznym wygiętym pierścieniem przypominał wannę, więc z czasem ten model zyskał oryginalną nazwę Baignoire (baignoire, czyli wanna w języku francuskim).
Wraz z nowymi czasami zmieniał się też Baignoire: od końca 1958 r. miał jeszcze bardziej rozciągniętą kopertę, na jego tarczy pojawiły się arabskie lub rzymskie cyfry, a na pierścieniu godronowy ornament. Baignoire od początku był specyficznym zegarkiem wybieranym przez kobiety nie podążające ślepo za modą, a w latach 60. XX w. stał się jednym z symboli francuskiego szyku (między innymi dzięki gwiazdom francuskiego kina). Wśród znanych aktorek noszących ten model znalazły się: Catherine Deneuve, Jeanne Moreau i pochodząca z Austrii Romy Schneider.
Firma Cartier szybko reagowała na zmieniającą się rzeczywistość. W okresie swingującego Londynu, wraz z rewolucją kulturową zmieniła się moda. Ogromną popularność zdobyły modelki: Jean Shrimpton, Veruschka i Twiggy, reprezentujące to, co nowe i współczesne w latach 60. XX w. Wtedy Cartier stworzył nową wersję modelu Baignoire. Zegarek został nazwany Baignoire Allongée, miał bardzo powiększoną, a właściwie wydłużoną kopertę i prostą tarczę. Jego spore rozmiary miały wyrażać mocny, zdecydowany charakter nowoczesnej kobiety.
W tym roku, marka Cartier proponuje nowe wersje tego zegarka: „ugrzecznione” Baignoire oraz odważniejsze Baignoire Allongée. Kwarcowy Baignoire jest opakowany w niewielką kopertę (wymiary: 31,6 mm x 24,25 mm) zrobioną z białego lub żółtego złota. Biżuteryjny wariant z białego złota ma pierścień wysadzany 228 brylantami (ok. 2,32 kr) oraz koronkę z osadzonym brylantem. Natomiast prosta, klasyczna wersja z charakterystycznym wygiętym pierścieniem jest opakowana w kopertę z żółtego złota (w koronce jest osadzony szafirowy kaboszon).
Dzięki kilku zabiegom estetycznym, wygląd modelu Baignoire został dopasowany do współczesnych gustów, zachowując przy tym swój niepowtarzalny charakter. W porównaniu z historycznym modelem z 1958 r., ma zmienionych kilka elementów: pasek jest teraz węższy (uszyty ze skóry aligatora), a matowa tarcza z naniesionymi rzymskimi cyframi wygląda prościej i nowocześniej. Poza tym, dekiel tworzy jednolitą całość z kopertą, dzięki czemu poprawiła się jej wodoszczelność (jak większość zegarków biżuteryjnych Baignoire jest wodoszczelny do 30 m).
Zdecydowanie bardziej ekstrawagancki wydaje się nowy, ręcznie nakręcany Baignoire Allongée opakowany w wydłużoną kopertę (dostępną w dwóch rozmiarach), zrobioną z białego lub różowego złota. Klientki mają do wyboru warianty z pierścieniem ozdobionym godronowym ornamentem przypominającym wzór Clous de Paris (wyżłobione linie przecinają się tworząc małe piramidy) lub wysadzanym brylantami oraz wersje biżuteryjne, w całości wysadzane brylantami.