
Z branży Eksport zegarków w 2022 roku – solidny wzrost i rekordowe wyniki
Z raportu Federation of the Swiss Watch Industry FH wynika, że szwajcarskie zegarmistrzostwo miało doskonały rok, odnotowując rekordowy, ponad 11% wzrost sprzedaży.
Koniec stycznia to czas podsumowań i publikacji wyników za ubiegły rok. Jedne z najważniejszych, czyli te dotyczące eksportu, zaprezentowała wczoraj w swoim raporcie Federation of the Swiss Watch Industry FH. Wynika z niego, że branża ma za sobą rekordowy czas. Czy da się go jednak utrzymać w kolejnych miesiącach?
Wygląda na to, że branża nie ma powodów do narzekań. W 2022 roku, głównie za sprawą silnego popytu na produkty luksusowe, rynek zegarków odnotował solidne wzrosty, które przełożyły się na rekordowe wyniki. Eksport wzrósł do 24,8 mld CHF, pobijając aż o 11,4% wynik z 2021 roku.
Eksport zegarków
Zegarki naręczne stanowiły ponad 95% końcowej wartości eksportu i wygenerowały 23,7 mld CHF, czyli o 11,6% więcej niż w 2021 roku. W ujęciu ilościowym liczba egzemplarzy wzrosła o 50 000 (+0,3%) do 15,8 mln sztuk. W samym grudniu ubiegłego roku, który był 16. z rzędu miesiącem wzrostowym dla przemysłu zegarkowego, dużą popularnością cieszyły się modele z metali szlachetnych (+14.3%), podczas gdy te ze stali zanotowały delikatny spadek (-4.3%). W skali roku największe wzrosty wygenerowały egzemplarze wykonane z tzw. „innych materiałów” (+32,3%), a na minusie znalazły się zegarki stalowe (-7,8%) i te wykonane z innych metali (-18,4%).
W 2022 roku eksport zegarków mechanicznych spadł o 335 000 sztuk (-5,3%), ale wartościowo nastąpił wzrost o 11,5%, natomiast w przypadku modeli kwarcowych Szwajcarię opuściło o 385 000 sztuk więcej (+4,1%) niż rok wcześniej.
Sytuacja w wybranych segmentach
W 2022 roku odnotowano wzrosty we wszystkich segmentach cenowych, z wyjątkiem przedziału 200-500 CHF (cena eksportowa). W tym ostatnim zaobserwowano spadek aż o 24%, przy jednoczesnym udziale w wartości sprzedaży na poziomie 3%. Z kolei wartość zegarków wycenianych na mniej niż 200 CHF poszła w górę o 5,9%, a tych w przedziale od 500 do 3 000 CHF o 4,8%. Największe zwyżki odnotowano za to wśród modeli za ponad 3 000 CHF – mowa o aż 15,6% wzroście.

Koniunktura na poszczególnych rynkach
W 2022 Azja (+4,4%) podzielona była pomiędzy spadek w Chinach (-13,6%) i Hongkongu (-10,5%) i wzrost na innych rynkach, takich jak Japonia (+19,5%), Singapur (+26,4%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (+12,7%) czy Tajwan (+15,0%). Przez ostatnich 5 lat kontynent ten odpowiadał za ponad 50% globalnego eksportu – teraz jest to już nieco mniej. W skali świata największy skok odnotowano w Ameryce Północnej i Południowej (+23,9%), co stanowiło 19% całego eksportu szwajcarskich zegarków w 2022 roku, natomiast wzrost w Europie (+15,8%) zwiększył jej udział do 30%.

Spadek w Chinach był w głównej mierze spowodowany polityką tzw. „zero Covid”, która utrudniała opuszczanie domów, przemieszczanie się i podróże. Z kolei wszystkie główne rynki europejskie odnotowały wzrost dzięki silnemu popytowi lokalnemu i powrotowi turystów m.in. ze Stanów Zjednoczonych oraz z Bliskiego Wschodu. Sytuacja w Rosji miała ograniczone konsekwencje i szacuje się, że wpłynęła na wynik roczny w zakresie zaledwie 1%.
Problemy branży
Z perspektywy produkcji, firmy zegarmistrzowskie musiały zmierzyć się z niedoborami surowców, wzrostem kosztów i dłuższym czasem realizacji zamówień. W niektórych przypadkach przeszkodą był również brak siły roboczej. Mimo to sektor nadal inwestował, wdrażał innowacje i tworzył nowe miejsca pracy. Marki pracowały na wysokich obrotach i starały się reagować na zmieniające się wzorce konsumpcji, w tym przejście na sprzedaż online i tym samym uruchamiane projekty digitalizacji. Mając to na uwadze, kontynuowano projekty digitalizacji.
Prognozy na przyszłość
Czy tak dobre wyniki eksportu uda się utrzymać w kolejnych kwartałach? Według Federation of the Swiss Watch Industry FH perspektywy dla szwajcarskiego zegarmistrzostwa pozostają korzystne. Szacuje się, że stały popyt utrzyma się w najbliższym czasie i będzie napędzał wzrost w 2023 roku. Choć oczywiście trudno się spodziewać, że będzie on tak spektakularny, jak ten odnotowany w ostatnich 12 miesiącach. Tym bardziej, że pewne spowolnienie dynamiki dało się już zauważyć w grudniu (+5,8%), co jednak i tak pozwoliło na osiągnięcie wyniku na poziomie 2 mld franków, wartości dotąd niespotykanej w tym momencie roku.
Polska
O eksporcie zegarków szwajcarskich do Polski przeczytacie TUTAJ
Więcej informacji na fhs.swiss