
Z branży Eksport szwajcarskich zegarków do Polski w 2022 roku z dwucyfrowym wzrostem
Z danych Federation of the Swiss Watch Industry FH wynika, że polski rynek na dobre odbił się po pandemii. Drugi rok z rzędu utrzymano wzrost zarówno w ilości jak i wartości sprzedawanych zegarków.
O eksporcie szwajcarskich zegarków w 2022 roku w ujęciu globalnym przeczytacie TUTAJ
Warto odnotować, że w Polsce już w 2019 roku, kiedy prawdopodobnie jeszcze nikt nie słyszał o wirusie Covid-19, pojawiły się pierwsze spadki w imporcie zegarków ze Szwajcarii i to zarówno w ilości (-6,2%) jak i wartości (-14,8%). W 2020 roku było oczywiście znacznie gorzej. Kraj, podobnie jak większość miejsc na świecie, dotknęły kolejne fale pandemicznych lockdownów, a co za tym idzie problemy z produkcją, dostawami, zamknięte salony i ogólna niepewność tego, co przyniesie przyszłość. Drastycznie, bo aż o 30% spadła wtedy liczba sprowadzanych czasomierzy, przy jednoczesnym nieco niższym spadku wartości -12,5%. Za to kolejne 12 miesięcy, choć nadal przez dużą część roku utrzymane w klimacie powracających restrykcji i ograniczeń przemieszczania się, przyniosły odbicie, szczególnie w gigantycznym skoku wartości importowanych zegarków +36,2% i znacznie niższym w ujęciu ilościowym +8,3%. Z jednej strony oznacza to, że w wyniku inflacji, ale i polityki poszczególnych marek znacząco wzrosły ceny ściąganych modeli, o czym mógł się przekonać każdy, kto zdecydował się na zakup czasomierza, a z drugiej, że polski konsument coraz częściej wybiera droższe egzemplarze, tym samym rośnie rynek zegarków luksusowych.

2022 rok, pomimo kolejnych tragicznych wydarzeń i sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą, utrzymał trend wzrostowy. Sprowadzono o 15,4% więcej zegarków przy jednoczesnym skoku wartości o 14,8%. W ciągu minionych 12 miesięcy ze Szwajcarii do Polski trafiło 26 333 naręcznych zegarków mechanicznych (o łącznej wartości 43 mln CHF) oraz 161 583 zegarków elektronicznych (o wartości 15,3 mln CHF). To odpowiednio o 11,4% i 16,1% (w ujęciu ilościowym) oraz o 15,6% i 12,5% (w ujęciu kwotowym) więcej niż rok wcześniej.
Jeśli chodzi o eksport do Polski szwajcarskich mechanizmów, to tych mechanicznych było zaledwie 467, natomiast kwarcowych nieco więcej, bo 4 720. W ujęciu wartościowym, w obu przypadkach mówimy o kwotach rzędu 100 000 CHF.

Całkowity eksport do Polski zamknął się w 2022 roku w kwocie 60,1 mln CHF.
Więcej informacji na fhs.swiss