Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier 1942 i 1948 [dostępność, cena]

Vacheron Constantin po raz kolejny sięgnął głęboko do swoich archiwów i wyciągnął stamtąd dwa zaprojektowane w latach 40. klasyczne zegarki z pełnym kalendarzem. Ich współczesne reedycje powinny idealnie wpisać się w gusta miłośników zegarkowego retro.

1942 i 1948 w nazwie obu nowych Vacheronów to nie żadne sekretne nawiązanie do zasłużonej w ten czy inny sposób postaci, wydarzenia czy szczególnie istotnej historycznie daty. W latach tych na rynek trafiły po prostu dwie kolejne referencje zegarków wyposażonych w tę samą komplikację – pełny kalendarz.

Vacheron Constantin 1942 (po lewej) i 1948 / foto: monochrome-watches.com
Vacheron Constantin 1942 (po lewej) i 1948 / foto: monochrome-watches.com

Vacheron nazywa ją „Triple Calendrier”, czyli kalendarz potrójny, czyli z trzema wskazaniami: daty, dnia tygodnia oraz miesiąca. Oba te liczące sobie już parę dziesięcioleci modele miały dodatkowo kilka stylistycznych smaczków tamtych lat i one wszystkie także pojawiły się w pokazanych właśnie w Paryżu reedycjach. Postawiono na wierną kopię zamiast reinterpretacji, oczywiście z wykorzystaniem współczesnych technik i mechanizmów. Czy to lepsza, czy gorsza droga? – zdecydujcie sami.

Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier 1942
Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier 1942

Przygotowano łącznie cztery zegarki – dwie reedycje referencji z 42. i dwie z 48. roku. Co ciekawe (i istotne z czysto ekonomicznego punktu widzenia) dwa zegarki zrobiono ze stali, a to w przypadku marek z topu praktyka raczej rzadko spotykana. Cechy wspólne całej czwórki to uniwersalne (na mały i na duży nadgarstek) 40mm średnicy, 10.35mm wysokości, 30m wodoszczelności, dwa szafirowe szkła (to frontowe mocno wypukłe), stylizowane uszy „claw-type”, specyficznie ozdobione boki koperty „Triple gadroon”, nowy manualny kaliber i pasek ze skóry aligatora, jako przysłowiowa wisienka na klasycznym torcie.

Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier
Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier

Historiques Triple Calendrier 1942

Inspiracją dla dwóch stalowych modeli 1942 była pokazana właśnie w tym roku referencja 4240. Tak jak pierwowzór, zegarki mają wykończone dwoma metodami cyferblaty z małą sekunda na godz.6 i centralnym, analogowym datownikiem. Na kremowo-srebrną tarczę trafiły namalowane na czarno indeksy arabskie i – zależnie od wersji – aplikacje kalendarza w kolorze granatowym lub burgundu.


Historiques Triple Calendrier 1948

Bazą dla tego modelu była z kolei referencja 4240L, pokazana światu 6 lat po 4240. Dodatek literki „L” w numerze oznacza Lune, czyli francuskie słowo oznaczające Księżyc. Tę właśnie astronomiczną komplikację dodano do poprzedniej wersji, wkomponowując ją w tarczkę małej sekundy. W tym samym miejscu pojawi się ona w nowych referencjach, znowu opatrzonych aplikacjami w odcieniu granatu lub burgundu (co wygląda dość oryginalnie zwłaszcza na dysku faz Księżyca). Do tego na tarczę dorzucono trzy złote indeksy rzymskie i złote trójkąciki, korespondujące z 18ct złotem koperty.

kaliber 4400 QCL
kaliber 4400 QCL

W obu wersjach zegarków pracuje nowa, przygotowana w Genewie mechanika. Kalibry 4400 QC i 4400 QCL mają tradycyjną formę ręcznie nakręcanego werku ze sporym balansem, korektą wskazań przyciskami we flankach koperty i zestawem klasycznych dekoracji oraz mocno uwspółcześnionymi parametrami. Balans obu tyka z częstotliwością 4Hz, a pełne nakręcenie koronką to gwarancja 65h pracy.

Stalowe referencje Historiques Triple Calendrier 1942 wyceniono na 19.800EUR (~85.100PLN). Historiques Triple Calendrier 1948 będzie nie tylko droższe – 35.400EUR (~152.000PLN) – ale i limitowane, w sumie 400 egzemplarzy.