Sinn EZM 1.1 Mission Timer na 20. rocznicę specjalnej kolekcji [dostępność, cena]

Niemiecki Sinn cieszy się wśród kolekcjonerów uznaniem za tworzenie rasowych tool-watchy zgodnie z filozofią „forma podąża za funkcjonalnością”. Najlepszym dowodem jest kolekcja EZM i jej najnowszy, jubileuszowy członek.

Pierwszy EZM (Einsatzzeitmesser) opuścił mury Sinna dokładnie 20 lat temu. Model opisany numerem 1 zadedykowano specjalnej jednostce niemieckiej policji – ZUZ (Zentrale Unterstützungsgruppe Zoll). Jak prawie wszystkie zegarki marki, i tym razem projekt wykonano w myśl maksymy „form follows function”, czyli jako profesjonalne narzędzie na nadgarstek, przygotowane pod konkretne warunki, przeznaczenie i oczekiwania. Od roku 1997 powstało w sumie 16 kolejnych edycji EZM, a pokazana właśnie odsłona jest już 17. modelem niemieckiego tool-watcha dla profesjonalistów. Nie ochrzczono jej jednak numerkiem 17, a wiele mówiącym 1.1. Zegarek jest bezpośrednim hołdem dla pierwszego EZM’a, przygotowanym w limitowanej serii 500 sztuk.

Sinn EZM 1.1 Mission Timer
Sinn EZM 1.1 Mission Timer

Jeden rzut oka na nowego Sinna wystarczy by zauważyć, że nie jest to typowy chronograf, choć to właśnie ta komplikacja zawarta jest w automatycznym kalibrze SZ01, zbudowanym na bazie doskonale znanego Valjoux 7750. Dwie wyróżniające mechanizm cechy to licznik minutowy stopera ulokowany centralnie w osi pozostałych wskazówek oraz koronka i przyciski przeniesione na lewą stronę koperty (tak, by nie zawadzały o nadgarstek).

Sinn EZM 1.1 Mission Timer
Sinn EZM 1.1 Mission Timer

Zegarek w ogóle pozbawiono sekundnika, a tarcza jest prosta niczym w zwykłym, podstawowym czasomierzu. Białe, czytelne aplikacje ze świecącej na zielono luminowy odpowiadają za kluczowe wskazania czasu i pomiarów stopera. Logo i datę (specyficznie umieszczoną w przekrzywionym okienku między godz.3 a 4) zrobiono w kolorze zgaszonej czerwieni tak, by nie przeszkadzały w korzystaniu z podstawowych funkcji.

Sinn EZM 1.1 Mission Timer
Sinn EZM 1.1 Mission Timer

SZ01 zamknięto pod pełnym deklem stalowej, piaskowanej koperty o średnicy 43mm, grubości 16.4mm i z WR na poziomie 20 bar. Zegarek zestawiony jest z piaskowaną bransoletą (za dodatkową dopłatą) albo paskiem z czarnej skóry lub gumy. Za jeden z 500 numerowanych egzemplarzy trzeba zapłacić 4.800USD (~17.150PLN).

Sinn EZM 1.1 Mission Timer
Sinn EZM 1.1 Mission Timer