SIHH 2015: Piaget Altiplano Chronograph (Live)
O tytułowym Altiplano pisaliśmy już wcześniej – teraz zobaczcie, jak na żywo prezentuje się pierwszy w tej klasycznej kolekcji manufaktury Piaget zegarek z komplikacją chronografu.
Piaget słynie z produkcji ultracienkich zegarków i zasilających je mechanizmów. W 2015 roku podczas genewskiego SIHH manufaktura pokazała efekt zmagań z komplikacją chronografu ze zintegrowaną funkcją powracającej wskazówki (flyback). Mowa o manualnym, in-house’owym kalibrze 883P, którego grubość – zaledwie 4,65mm – zapewniła marce kolejny rekord świata.
Jako, że sam czasomierz opisywaliśmy już TUTAJ, teraz skupimy się na wrażeniach z krótkiego obcowania z najcieńszym obecnie chronografem na świecie.
Wykonanie – zarówno mechanizmu jak i pozostałych elementów – pozostaje na najwyższym poziomie. Ozdobione groszkowaniem i pasami genewskimi komponenty werku w połączeniu z widocznym kołem kolumnowym i wypełnionym złotem grawerem z symbolem i nazwą Piaget dają bardzo przyjemny dla oka efekt. Odwrócenie zegarka tarczą do góry niestety trochę zaburza to wrażenie. Cyferblat – pomimo ascetycznego, idealnie wręcz wpisującego się w DNA kolekcji Altiplano wyglądu – tworzą m.in. trzy tarczki, które umieszczono zbyt blisko centralnej osi zegarka (oczywiście to kwestia gustu). Układ taki wymusiła konstrukcja i gabaryty mechanizmu.
Pomimo niewielkiej grubości (8,24mm) problemem pozostawała także średnica koperty (41mm). Gdyby udało się ją zredukować o mniej więcej 2mm – zegarek sprawdziłby się również jako towarzysz bardziej formalnego stroju.
Podstawową wersję (bez diamentów) Piaget wycenił na około 100.000PLN. Sporo – nawet biorąc pod uwagę własny, ultracienki mechanizm i złotą kopertę.