SIHH 2012: PIAGET Altiplano Skeleton Ultra-Thin
Model Piaget Skeleton Ultra-Thin ustanawia dwa nowe rekordy świata. Jest to najcieńszy zegarek szkieletowany z mechanizmem automatycznym (5,34mm) wyposażony w najcieńszy szkieletowany mechanizm automatyczny (2,40mm).
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że każdego roku Piaget przedstawia coraz to cieńsze zegarki z kolekcji Altiplano. Wieloletnie doświadczenie i wiedza pozwalają tej szwajcarskiej manufakturze na pozostawanie liderem w produkcji skomplikowanych mechanizmów i zegarków, których wysokość nie przekracza kilku milimetrów.
Podczas przyszłorocznego Salon International de la Haute Horlogerie zaprezentowany zostanie model ze szkieletowanym mechanizmem 1200S opracowanym i produkowanym przez Piaget – Altiplano Skeleton Ultra-Thin. Warto wspomnieć, że firma posiada obecnie w swojej ofercie 18 ultracienkich mechanizmów i 5 mechanizmów szkieletowanych, a wśród nich znane i cenione 430P z 1998 roku (2,1mm grubości) czy 830P z 2007 (2,5mm). W 2010 manufaktura obchodziła 50-lecie mechanizmu 12P – zaprezentowano wówczas najcieńsze mechaniczne werki: 1200P (wskazania godzin i minut) oraz 1208P (godziny, minuty i mała sekunda).
Wykonanie pięknego, grawerowanego kalibru, którego budowa nie wpłynie negatywnie na wytrzymałość to zadanie zarezerwowane dla najlepszych w branży. W celu zapewnienia odpowiedniej sztywności w modelu Skeleton Ultra-Thin zdecydowano się skorzystać z werku 1200S (wpłynęła na to m.in. budowa płyty i mostków). Prace nad nim zajęły ponad 3 lata. W tym czasie – w porównaniu z modelem 1200 – wprowadzono szereg udoskonaleń. Poza mikrorotorem z platyny wiele elementów zostało „odchudzonych” (niektóre mostki do 0,11mm). Efekt wizualny potęguje kontrast pomiędzy powierzchniami matowymi (szczotkowanymi lub piaskowanymi), a polerowanymi krawędziami i rodowanymi elementami.
Kaliber – stanowiący połączenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym wyglądem – został zamknięty w mierzącej 38mm średnicy kopercie z białego złota.
Prace nad mechanizmem:
opracowanie i tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka