
SIHH 2011: Montblanc Nicolas Rieussec Anniversary Edition
Celebrując 190. rocznicę powstania pierwszego chronografu, odmierzającego odcinki upływającego czasu, manufaktura Montblanc przygotowała specjalną edycję swojego flagowego czasomierza dedykowanego Nicolasowi Rieussecowi.
1821 to rok zapewne doskonale znany wszystkim miłośnikom zegarmistrzowskiej komplikacji mechanicznego stopera, zwanej popularnie chronografem. Wtedy to francuski zegarmistrz Nicolas Rieussec wynalazł mechaniczne urządzenie, które miało ułatwić pomiar czasów uzyskiwanych przez konie podczas oficjalnych gonitw. Urodzony w 1781 roku w Paryżu Rieussec był jednym z najbardziej utalentowanych zegarmistrzów swojego pokolenia. Jego dynamicznie rozwijająca się, rozpoczęta w wieku zaledwie 20 lat kariera, połączona ze współpracą z najwybitniejszymi twórcami mechanicznych zegarków tamtych czasów doprowadziła najpierw do mianowania go oficjalnym zegarmistrzem królewskiego sądu (w roku 1817), a następnie do wynalezienia urządzenia, które zrewolucjonizowało użytkową stronę mechanicznego zegarmistrzostwa. Stworzone przez 40-letniego wtedy Francuza urządzenie w niczym nie przypominało tego, co dzisiaj nazywamy chronografem. W drewnianej skrzyni zamknięty był mechanizm zegarkowy sprzęgnięty z dwoma emaliowanymi tarczami, nad którymi umieszczono dwie wskazówki. Wskazówki te wypełnione były atramentem, który, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, pozwalał na zaznaczenie na obracających się tarczach odmierzanego odcinka czasu (np. czasu okrążenia danego konia). Choć dalece nieprecyzyjne i średnio praktyczne, urządzenie stworzone przez Nicolasa Rieusseca, opatentowane oficjalnie 9 marca 1822 roku, dało początek zegarmistrzowskiej komplikacji, która stałą się na przestrzeni następnych dziesięcioleci jedną z najbardziej pożądanych i cenionych w branży.
Szwajcarska manufaktura Montblanc, dalej kojarzona głównie z wyrobami piśmienniczymi, postanowiła oddać hołd francuskiemu wynalazcy, prezentując w roku 2008 pierwszy dedykowany mu model. Wyposażony, rzecz jasna, w komplikację chronografu zegarek czerpał wizualnie z oryginalnego urządzenia Rieusseca zestawionego z manufakturowym kalibrem powstającym w przepięknej, jednej z dwóch należących do marki, manufakturze w Le Locle. W styczniu, podczas 21. Salone Internationale de la Haute Horlogerie firma pokazała limitowany, rocznicowy model swojego kultowego już chronografu.

Główne zmiany wprowadzone w rocznicowym modelu „Riusseca” dotyczą drobnych stylistycznych detali, nadających nowej wersji dodatkowego smaczku. Ozdobiona giloszowaniem „grain de siegle” tarcza główna (w zależności od wersji srebrna lub czarna) jest bazą dla umieszczonej na niej decentrycznie, częściowo szkieletowanej tarczy wskazania godzin i minut (na godzinie 12) oraz dwóch totalizatorów chronografu (na godzinach 8 i 4). Oba totalizatory, połączone polerowanym mostkiem z dwiema niebieskimi śrubkami zaprojektowane są w stylu ściśle oddającym pierwotną koncepcję Riusseca sprzed 190 lat. Umocowane na rubinowych łożyskach dyski obracają się pod nieruchomymi wskazówkami określając upływający czas – brakuje jedynie wypływających z nich kropli atramentu. Dysk datownika w modelu rocznicowym ulokowany jest pod tarczą godzinową, a właściwą datę wskazuje czerwona strzałka na godzinie 6.
Sercem zegarka jest własny kaliber MB R110 (263 komponenty) z naciągiem manualnym i podwójnym bębnem sprężyny pozwalającym na osiągnięcie rezerwy chodu na poziomie 72 godzin (wskaźnik widoczny jest od strony dekla). Chronograf operowany jest jednym przyciskiem (ulokowanym na godzinie 8 koperty) i wyposażony w koło kolumnowe oraz pionowe sprzęgło skutecznie minimalizujące wpływ na dokładność pracy mechanizmu. Chroniony pełnym mostkiem balans, regulowany miniaturowymi śrubkami, pracuje z najbardziej standardową dla mechanicznych stoperów częstotliwością 4Hz (28.800 A/h). Regulowanie wskazania godzin jest możliwe w precyzyjnie godzinowych odstępach bez ingerencji w pracę wskazówki minutowej – co ma ułatwić przestawianie czasu przy zmianie strefy (warto wspomnieć, że poprzednie wersje Rieusseca posiadały funkcję GMT). Artystyczną, ręczną pracę włożona w dekorację kalibru (m.in.: pasami genewskimi, grawerami i niebieskimi śrubami) można podziwiać gołym okiem, dzięki szafirowemu deklowi koperty. Ta, wykonana z 18ct. różowego lub białego złota albo platyny determinuje ilość limitowanych egzemplarzy każdej wersji. Powstanie dokładnie 25 egzemplarzy platynowych, 90 w białym i 190 w różowym złocie. Wszystkie na ręcznie szytym pasku ze skóry aligatora ze złotą lub platynową klamrą.
Perłowa gwiazdka w emaliowanej, czarnej otoczce, wieńcząca koronkę Nicloasa Rieussec Anniversary Edition jest tylko charakterystycznym dla firmy, dodatkowym smaczkiem tego fenomenalnego zegarka, który jest kolejnym elementem budowania wizerunku Montblanc coraz śmielej aspirującego do miana mistrza zegarmistrzowskiej sztuki.
Numer ref.
106484 – platyna (25 sztuk)
106485 – białe złoto (90 sztuk)
106486 – różowe złoto (190 sztuk)
Opracowanie: Łukasz Doskocz