SIHH 2010: AP Royal Oak Offshore Diver
Wodoszczelny do 300m Royal Oak Offshote Diver zaprezentowany przez manufakturę Audemars Piguet, to długo oczekiwany przez fanów marki model „nurkowy”, który nie trafi do powszechnej dystrybucji. Tym samym sportowa linia Royal Oak Offshore powiększa się o model przeznaczony dla kolekcjonerów niekoniecznie lubiących komplikację chronografu.
Rodzina zegarków Royal Oak Offshore gościła już w swoich szeregach modele dedykowane nurkom. Do tej pory były to jednak serie tworzone dla wybranych butików marki, niedostępne w ogólnej dystrybucji. Podczas tegorocznego Salon International de la Haute Horlogerie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo licznej grupy fanów, Audemars Piguet zaprezentował model Diver – prosty, pozbawiony komplikacji sportowy zegarek dla aktywnych.
Stalowa, ośmiokątna koperta o wymiarach 42×13.75mm jest identyczna, jak we wszystkich innych modelach z serii Offshore. Wychodząc z założenia, że sprawdzonych i cenionych wzorców się nie zmienia, projektanci Audemars Piguet postawili na doskonale znane motywy, stonowaną, monochromatyczną kolorystykę, gumowy pasek, a przede wszystkim funkcjonalność i wytrzymałość czasomierza, który ma w założeniu być dedykowany profesjonalnym nurkom. Nowe, nadające zegarkowi charakteru elementy to gumowe nakładki koronek (ta na godzinie 10 odpowiada z wewnętrzny pierścień) oraz gumowa podkładka między bezelem a kopertą.
Zadbano przede wszystkim o to, aby nowy model spełniał wszystkie wymagania stawiane szwajcarskim zegarkom typu „Diver” przez normy NIHS. Model Roayl Oak Offshore posiada wewnętrzny, obracany pierścień do określania czasu nurkowania. Na czarnej tarczy (z wzorem Mega Tapisserie) umieszczono duże, pokryte masą luminescencyjną, nakładane indeksy. Równie bogato masą świecącą wypełnione zostały wskazówki, co gwarantuje dobrą widoczność wskazań z odległości co najmniej 25 cm przy braku jakiekolwiek światłą zewnętrznego. Koperta pozwala na zanurzenie na głębokość do 300m, oraz gwarantuje odporność na korozję i negatywny wpływ słonej wody morskiej. Wraz z paskiem i zapięciem czasomierz wytrzymuje nacisk siły do 200 N. Wreszcie cała koperta jest antymagnetyczna zapewniając bardziej precyzyjne działanie mechanizmu, a więc dokładność i niezawodność zegarka.
Najwygodniejszym w tego typu zegarku rozwiązaniem mechanicznym było zastosowanie automatycznego kalibru. Tak też postąpili zegarmistrzowie, wyposażając Royal Oak Offshore Diver w automatyczny mechanizm Calibre 3120. Płaska sprężyna balansu pracuje z częstotliwością 21.600 wahnięć/h umożliwiając precyzyjną regulację poprzez 8 bloczków (inertia-blocks). Balans z poprzecznym mostkiem, zintegrowany z płytką główną, zapewnia właściwości antywstrząsowe. Pełny naciąg sprężyny gwarantuje 60h rezerwy chodu. Dodatkowe atuty to funkcja stop sekundy (po odkręceniu i odciągnięciu koronki) oraz szybka korekta datownika. Zastosowane przez Audemars Piguet dekoracje – oczywiście na najwyższym poziomie estetycznym – to m.in.: ręcznie załamane i polerowane krawędzie mostków, polerowane otwory pod kamienie i śruby, perłowania, pasy genewskie i wreszcie 22ct, złoty wahnik z grawerowanym logo.
opracowanie: Łukasz Doskocz