Seiko Presage Enamel Dial Spring Drive [dostępność, cena]

Z założenia budżetowa kolekcja Presage japońskiego Seiko wzbogaci się niebawem o dwa nowe modele. Zegarki cenowo wykraczają poza średnią kolekcji, ale oferują w zamian emaliowane tarcze i – po raz pierwszy – hybrydowy mechanizm.

Pozycję kolekcji Presage w ofercie manufaktury Seiko właściwie ciężko jednoznacznie określić. Z jednej strony mają to być dość klasyczne, proste zegarki za niewielkie pieniądze, z drugiej Seiko systematycznie wrzuca do linii elementy, które raczej kojarzą się z wyższą półką. Modele Presage oferowane są np. z porcelanową lub emaliowaną tarczą (patrz np. TUTAJ) w cenie, o której u europejskich producentów dostaniemy co najwyżej kawałek maszynowo giloszowanego metalu. Do tego rzecz jasna dochodzi świetna jakość wykonania i – było nie było – w pełni manufakturowe mechanizmy. W październiku – bo wtedy zegarki pojawią się w salonach – Presage po raz pierwszy zostanie wyposażony w hybrydowy, kwarcowo-mechaniczny kaliber Spring Drive.

Projektując nowy zegarek Seiko postawiło na połączenie minimalizmu wyrażonego m.in. niewielką liczbą detali z techniczną nowoczesnością. Mariaż wydaje się szalony, ale zaskakująco udany. 40 mm koperta ze stali jest w całości wypolerowana, z prostymi, nieco kanciastymi uszami, szafirowym szkłem i deklem. To co skomplikowane znajdziemy wewnątrz. Pod szafirowym, wypukłym frontem umieszczono zrobioną z czarnej lub białej emalii tarczę, z zestawem namalowanych fontem „Didoni” indeksów godzinowych – odpowiednio czarnych na białej lub białych na czarnej tarczy. Kolorystycznie skontrastowane są również stylowe, lakierowane wskazówki i mała wskazówka rezerwy chodu na wysokości godz.8. Na godz.3 znalazło się jeszcze miejsce dla datownika. Za całość odpowiada Mitsuru Yokosawa, czerpiący mocno ze stylu mistrza Riki Watanabe – designera, który pracował z Seiko przez lata, aż do swojej śmierci w 2013 roku.

Seiko Presage Enamel Dial Spring Drive
Seiko Presage Enamel Dial Spring Drive

Emalia w kolekcji Presage nie jest nowością, zupełnie premierowy jest natomiast mechanizm. Spring Drive, technologia stworzona przez japońskich zegarmistrzów z połączenia elementów mechanicznych i kwarcowo-elektrycznego regulatora, gwarantuje bardzo wysoki poziom precyzji (+/-1s na dobę, +/-15s na miesiąc) oraz wyjątkowo płynny, niezakłócony ruch wskazówki sekundowej. Sekundnik dosłownie płynie po tarczy, a w nowych Presagach to zasługa kalibru 5R65. Tradycyjnie, automatycznie nakręcany mechanizm ma 72h rezerwy chodu i choć nie prezentuje poziomu dekoracji z modeli Grand Seiko, i tak przyjemnie na niego popatrzeć przez szafirowy dekiel.

kaliber 5R65 Spring Drive
kaliber 5R65 Spring Drive

Obie wersje Presage Enamel Dial Spring Drive zestawiono z błyszczącymi paskami z cordovanu, z zatrzaskiwanym, stalowym zapięciem. Cena jednej sztuki to 4 650 EUR (~20 300 PLN). To czyni nowe modele najdroższymi w kolekcji Presage, ale z drugiej strony za to co oferują, cena wydaje się być zrozumiała.

Seiko Presage Enamel Dial Spring Drive

Producent Seiko
Nazwa modelu Presage Enamel Dial Spring Drive
Mechanizm inny
Symbol mechanizmu 5R65
Rezerwa chodu (h) 72
Koperta stal
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 13,1
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany