Seiko Presage Automatic SJE073 z nowym kalibrem i płaską kopertą – Basel 2018 [zdjęcia live, cena]

W całej gamie bardzo ciekawych i udanych premier Seiko, na tegorocznym Baselworld prym wiodły modele high-end. Naszej uwadze nie mógł jednak umknąć nowy Presage – jedna z najlepszych propozycji value-for-money całych targów.

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy recenzję modelu Presage Blue Enamel (czytaj TUTAJ). Będąc pod ogromnym wrażeniem jakości zegarka napisałem wówczas, że to jedna z najlepszych propozycji w kontekście stosunku jakość/cena na rynku. Po Baselworld 2018 muszę to stwierdzenie zweryfikować – Presage Automatic Ref.SJE073 jest pod wieloma względami zegarkiem jeszcze lepszym.

Seiko Presage Automatic SJE073
Seiko Presage Automatic SJE073

W nowym modelu Presage Seiko posłuchało części sugestii klientów, a przy okazji stworzyło zegarek z jeszcze doskonalszymi detalami, pozycjonującymi go gdzieś między budżetowymi modelami a Grand Seiko. Po pierwsze i najważniejsze SJE073 jest zdecydowanie bardziej wysublimowanym i smukłym zegarkiem, w wyraźnie cieńszej, doskonale wykończonej polerką Zaratsu kopercie ze stali. Przy 40.7 mm średnicy i ledwie 9.8 mm grubości na nadgarstku Presage wydaje się nieco większy, ale przy tym bardzo komfortowy. Niższy profil całości Seiko osiągnęło dzięki mechanizmowi montowanemu od frontu zegarka. Oczywiście smuklejszy musiał być też sam kaliber.

Seiko Presage Automatic SJE073
Seiko Presage Automatic SJE073

6L35 jest wedle słów Seiko ulepszoną, dopracowaną wersją 6R15 z poprzednich modeli. Mechanizm ma 45h rezerwy chodu (o 5h mniej niż poprzednik) za to wyżej taktowany – na 4Hz – balans, co przekłada się na dokładniejszą pracę i wskazanie czasu. 6L35 pracuje na 26 kamieniach i ma zaledwie 3.7 mm wysokości – aż o 1,3mm mniej, niż 6R15. W zegarmistrzowskim świecie i przy prostym automacie to przepaść.

Frontowe, szafirowe szkiełko Seiko pokryło specjalną powłoką antyrefleksyjną, która zapewnić ma idealny wgląd w ozdobioną nieregularnym, bardzo ciekawie wyglądającym wzorem srebrnej powierzchni tarczy. By zachować klasyczną estetykę projektu, do wzoru tarczy dorzucono proste indeksy, fazowane wskazówki i termicznie niebieszczony sekundnik. Znalazło się też miejsce dla okienka daty i niebieskiej nazwy modelu, ale to ciągle bardzo prosta, czytelna kompozycja.

Seiko Presage Automatic SJE073
Seiko Presage Automatic SJE073

Każdy z 1881 egzemplarzy (data powstania Seiko) zestawiono z lekko przestylizowaną, także smukłą i wygodną bransoletą z polerowano-satynowanymi ogniwami oraz utwardzającą powłoką. Za jedną sztukę trzeba będzie zapłacić 2.200EUR (~9,270PLN). To zasadniczo więcej niż za Presage na 6R15, ale zapewniam, że różnicę w jakości widać gołym okiem.

Seiko Presage Automatic SJE073
Seiko Presage Automatic SJE073

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Seiko Presage Automatic

Producent Seiko
Nazwa modelu Presage Automatic
Ref. SJE073
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 6L35
Rezerwa chodu (h) 45
Tarcza srebrna
Koperta tal
Średnica (mm) 40,7
Wysokość (mm) 9,8
Pasek bransoleta
Limitacja 1881
Cena (PLN) 9,270