Rado, Oskar Zięta i Łódź Design Festival

Partnerem kolejnej edycji Łódź Design Festival była szwajcarska marka Rado. Wydarzeniu towarzyszyła premiera specjalnej kolekcji True, stworzonej przez sześciu światowej sławy projektantów, w tym Polaka – Oskara Ziętę.

Tegoroczny Łódź Design Festival był już 11. odsłoną tej najbardziej prestiżowej w naszej części Europy imprezy dedykowanej projektowaniu użytkowemu. Na kilkunastu tematycznych wystawach znalazło się wszystko od wzornictwa przemysłowego przez art i craft design, po projektowanie graficzne, architekturę, modę i… zegarki. Partnerem edycji 2017 była marka Rado, dzięki której mieliśmy okazję zobaczyć całość na żywo.

Rado, Oskar Zięta i Łódź Design Festival
Rado, Oskar Zięta i Łódź Design Festival

Rado w branży zegarkowej słynie przede wszystkim z innowacyjnych materiałów i skupianiu się na designie. Oba idealnie wkomponowały się w klimat ŁDF, przy okazji którego Szwajcarzy zaprezentowali modele zegarków z linii Rado True, współtworzone przez światowej sławy designerów. Mowa o sześciu projektantach, w tym Polaku – Oskarze Zięcie. Oskar z wykształcenia jest architektem, ale swoje życie zawodowe związał z designem i własnym studiem projektowym ZIETA. Jego prace znaleźć możecie m.in. w przestrzeni publicznej (np. wielka, stalowa rzeźba w Galerii Północnej w Warszawie) i w nowoczesnych wnętrzach. Słynne są szczególnie obiekty wykonane z dmuchanej stali, np. seria stołków Plopp i lustra Tafla. Dla Rado Zięta zaprojektował zegarek True Face, inspirowany wspomnianymi przedmiotami.

Rado True Face
Rado True Face

Zamknięta w ceramicznej, matowo-szarej obudowie tarcza wygląda niczym lustro. Efekt osiągnięto dzięki wklęsłej konstrukcji z wypolerowanej na błysk stali. Nad nią poruszają się trzy proste wskazówki, które od spodu pokryto miedzianą powłoką, widoczną tylko w lustrzanym odbiciu. Dodatkowo efekt odbijania otoczenia cyferblatu doskonale oddaje koncepcję Zięty, który chciał stworzyć projekt unikatowy i zapewniający codziennie inne wrażenia estetyczne.

W kopercie Rado True Face (podobnie jak w kopertach wszystkich pozostałych pięciu modeli) pracuje automatyczny kaliber ETA C07.611 z 80h rezerwą chodu. Zegarek przygotowano w limitowanej serii 1001 egzemplarzy. Każdy za 9.100PLN.

Pięć pozostałych modeli designerskiej kolekcji True to „Blaze” autorstwa Sama Amoi, „Phospho” projektu designerskiego kolektywu Big-Game, „Stratum” autorstwa Rainera Mutscha, „Cyclo” zaprojektowane przez Phillippe Nigro oraz „Shadow” stworzony przez Kunihiko Morinage. Więcej o nich przeczytacie TUTAJ.

Wszystkie informacje o Łódź Design Festival, łączni z listą wystawców i projektami towarzyszącymi znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia TUTAJ.

(od lewej): Marek Lis (Rado), Carlos Cardenas (Rado), Oskar Zięta, Helena Szczuka (Rado)
(od lewej): Marek Lis (Rado), Carlos Cardenas (Rado), Oskar Zięta, Helena Szczuka (Rado)