Patek Philippe Twenty~4 Automatic

To całkiem nowy zegarek, choć pochodzi z serii znanej miłośniczkom marki Patek Philippe. Model Twenty~4 ma teraz nie tylko zmienioną, okrągłą kopertę, lecz jest też napędzany innym mechanizmem – mechanicznym, a nie jak do tej pory, kwarcowym.

W tym roku mija prawie 20 lat od premiery pierwszej wersji modelu Twenty~4. W 1999 r. firma Patek Philippe stworzyła kwarcowy zegarek adresowany do młodych, dynamicznych kobiet i nazwała go Twenty~4. Nazwa symbolizowała uniwersalność czasomierza: w domyśle, ponadczasowy wygląd zegarka pasował do każdej sytuacji, więc kobiety mogły go nosić zarówno do stroju biznesowego, codziennego, jak i do casualowych stylizacji.

Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło, zwłaszcza jeżeli chodzi o upodobania kobiet, które coraz częściej wybierają mechaniczne zegarki zaprojektowane specjalnie dla nich. Dlatego w firmie Patek Philippe zapadła decyzja o stworzeniu nowej wersji pasującej do dzisiejszych czasów.

Jaki jest nowy Twenty~4? Krótko mówiąc, całkiem inny. Z pierwowzorem ma niewiele wspólnego, oprócz nazwy i takiej samej bransolety z charakterystycznym podziałem ogniw (dwa wąskie na zewnątrz, a w środku jedno większe, lekko wypukłe). Choć także i bransoleta została poddana liftingowi, dzięki czemu zyskała nowe komfortowe zapięcie (Patek Philippe zgłosił je w urzędzie patentowym).

Patek Philippe Twenty~4 Automatic
Patek Philippe Twenty~4 Automatic

Nowy Twenty~4 jest opakowany w okrągłą (a nie prostokątną) kopertę o średnicy 36 mm, więc całkowicie zmienia się jego wygląd. Na początek, firma oferuje pięć wersji: dwie w stalowych kopertach z pierścieniami wysadzanymi brylantami, dwie z różowego złota z pierścieniami wysadzanymi brylantami i jedną (najbardziej biżuteryjną) z różowego złota i brylantami na pierścieniu, uszach, bransolecie oraz koronce (w sumie: 469 brylantów o masie 1,88 kr). Do wyboru jest też kilka kolorów tarcz. Stalowe wersje mają niebieską lub szarą tarczę ozdobioną szlifem słonecznym, a pozostałe: ciemnobrązową lub srebrzystoszarą. Bardzo oryginalnie wygląda zwłaszcza srebrzystoszara tarcza, ponieważ jest wykończona podwójnym, satynowym szlifem, który swoją strukturą przypomina szantung.

W modelu Twenty~4 ważne są detale takie, jak: proste wskazówki z zaokrąglonymi końcami, duże, nakładane arabskie cyfry pokryte masą świecącą, datownik tradycyjny w formie i dwa rzędy brylantów na pierścieniu otaczającym tarczę.

Patek Philippe Twenty~4 Automatic
Patek Philippe Twenty~4 Automatic
kaliber 324 S C
kaliber 324 S C

Nie można nie wspomnieć też o zupełnie nowym, automatycznym mechanizmie (kaliber 324 S C) ze sprężyną balansową Spiromax® zapewniającą lepszą dokładność i niezawodność chodu (sprężyna została opatentowana przez firmę Patek Philippe). Mechanizm jest widoczny pod przezroczystym deklem z szafirowego szkła. Widać więc ręcznie zrobione dekoracje, na przykład pasy genewskie, fazowane i polerowane krawędzie poszczególnych elementów.

Patek Philippe Twenty~4 Automatic

Producent Patek Philippe
Nazwa modelu Twenty~4 Automatic
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 324 S C
Tarcza niebieska, szara, ciemnobrązowa lub srebrzystoszara
Koperta stal lub różowe złoto
Średnica (mm) 36
Wysokość (mm) 10,05
Wodoszczelność 30m
Pasek bransoleta